Szczepienia przeciw HPV należą do działań profilaktycznych, mają na celu ochronę przed chorobami wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego.
Zgodnie z treścią pisma Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Polsce od 1 czerwca 2023 roku realizowany jest Powszechny Program Szczepień Ochronnych przeciw HPV, będący częścią Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.
Program szczepień jest obecnie realizowany u dzieci (dziewczynek i chłopców) po ukończeniu 9. r.ż., do ukończenia 14. r.ż.
W programie dostępne są bezpłatnie obie zarejestrowane na rynku szczepionki: 9-walentna Gardasil 9 i 2-walentna Cervarix. które przede wszystkim różnią się ilością typów HP V, przed którymi chronią zaszczepione osoby.
Sczepienia przeciw HPV są szczepieniami zalecanymi, a zatem dobrowolnymi. Decyzja o szczepieniu podejmowana jest przez rodzica, a następnie przez lekarza POZ na podstawie przeprowadzonego badania kwalifikacyjnego.
Od 1 września 2024 r. dziecko kwalifikujące się wiekowo do programu może zostać zaszczepione: w szkole, do której uczęszcza, lub przychodni POZ.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu.