Przejdź do treści.

Menu

Podczas obchodów Powiatowego Dnia Działacza Kultury, który odbył się 7 czerwca br. w Jelonkach w gminie Rychliki wręczono 8 Nagród Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury , którą otrzymali:

Katarzyna Hałuszczak - od 2000 roku kieruje Biblioteką Publiczną Gminy Rychliki i filią w Jelonkach. Współpracuje z instytucjami oświatowo-wychowawczymi z terenu Gminy Rychliki i gmin ościennych na rzecz rozwoju i ochrony kultury. Organizuje spotkania z teatrem dla dzieci i dorosłych, liczne konkursy plastyczne i literackie, spotkania autorskie z pisarzami, podróżnikami, ciekawymi ludźmi. Zainicjowała cykl spotkań z lokalnymi twórcami kultury pod hasłem „Mieszkańcy z pasją”. Pracuje na rzecz seniorów organizując warsztaty rękodzieła, wyjazdy na koncerty, do kina, krajoznawcze, spotkania w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa. Pozyskuje dodatkowe środki finansowe na rozwój oferty kulturalnej biblioteki i zakup niezbędnego wyposażenia. Pani Katarzyna Hałuszczak to osoba, dla której upowszechnianie i ochrona kultury to najważniejsze zadanie w pracy zawodowej i społecznej.

Wniosek przygotował pan Zbigniew Lichuszewski Wójt Gminy Rychliki

Jarosław Konupek - Pasłęczanin, który realizuje swoje muzyczne pasje najpierw jako członek Chóru Gregorianum działającego przy kościele św. Józefa w Pasłęku, potem chóru Cantata - zespołu z wielkimi dokonaniami. Zdobywał złote i srebrne laury, nagrywał utwory, zespół został zaproszony do wykonania Requiem Mozarta na deskach Carnegie Hall, jednak ze względu na pandemię koncert nie doszedł do skutku. Wyjazd za ocean ziścił się w 2023 r. i zaowocował światową premierą utworu The Twilight Mass - dzieła współczesnego norweskiego kompozytora Ola Gjeilo, która odbyła się w Carnegie Hall 13 listopada ubiegłego roku. W tym wykonaniu wzięło udział sześcioro chórzystów z Elbląga i Pasłęka. W październiku zespół uczestniczył w występie w Filharmonii Berlińskiej, a koncert doszedł do skutku dzięki osobistym staraniom Pana Jarosława. Zwieńczeniem był występ na jednej scenie 700 śpiewaków z całego świata wykonujących mozartowskie Requiem. Pan Jarosław Konupek jest nie tylko doskonałym śpiewakiem, ale i zaangażowanym inicjatorem wydarzeń kulturalnych, współorganizatorem warsztatów muzyki chóralnej w Pasłęku. Jest wiceprezesem zarządu Stowarzyszenia Muzyki Cantata, autorem przekładów pieśni i tłumaczeń kolęd.

Wniosek przygotował Pan Dariusz Ponichtera Radny Powiatu Elbląskiego.

Jarosław Kostyra- instruktor muzyczny w Pasłęckim Ośrodku Kultury, koordynator nagrań płyt muzycznych, akustyk i organizator imprez. Wnosi wyjątkowy wkład w rozwój kultury, jest niezwykle ceniony przez społeczność artystyczną w regionie. Z inicjatywy pana Jarosława ze środków pozyskanych z PROW za pośrednictwem LGD „Łączy Nas Kanał Elbląski” zostało stworzone studio nagrań w POK, które może poszczycić się wieloma ukończonymi projektami. W bieżącym roku obchodzi ono swoje dziesięciolecie.

Wniosek złożyła Pani Izabela Wiśniewska Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury,

Roman Lastovjak- mieszkaniec Godkowa, kierownik zespołu „Melodie z Godkowa”, który od wielu lat reprezentuje gminę w szeregu przeglądów, podczas uroczystości, obchodów świąt i dożynek. W ubiegłym roku zespół zajmował czołowe miejsca w festiwalach i przeglądach piosenki religijnej, wojskowej, kolęd i pastorałek organizowanych w Morągu i Ornecie:

Roman Lastovjak, jako kierownik zespołu „Melodie z Godkowa” wyróżnia się dużą aktywnością społeczną na rzecz kultury w swojej gminie oraz w powiecie elbląskim.

Wniosek złożył Pan Andrzej Sidor Radny Powiatu Elbląskiego poprzedniej kadencji.

Marta Matak - nauczycielka języka angielskiego i geografii w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Młynarach. Działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży Gminy Młynary, a od 2023 roku pełni funkcję prezesa tego Stowarzyszenia. Jest współorganizatorką wielu imprez kulturalnych Założyła grupę teatralną DRABINA, która działa przy SP w Młynarach. Członkowie grupy biorą udział w licznych konkursach i przeglądach teatralnych zdobywając nagrody zespołowe i indywidualne.

Jako nauczycielka i prezes Stowarzyszenia pozyskuje fundusze zewnętrzne na działalność grup artystycznych, teatralnych, wokalnych, tanecznych działających w gminie. Z jej inicjatywy powstało Lapidarium przy szkole i realizowany jest projekt „Świetlana przyszłość”, w ramach którego zostaną postawione latarnie solarne, prowadzone są warsztaty dla uczniów oraz konkursy ekologiczne. Pani Marta Matak cieszy się ogromnym uznaniem rodziców, uczniów i lokalnego środowiska.

Wniosek przygotowany przez Panią Dominikę Zabiełło Dyrektor Ośrodka Kultury w Młynarach.

Iwona Maria Morawska - mieszkanka Dobrego, sołtys, założycielka oraz członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrym; założycielka i liderka Nieformalnej Grupy Działania „Razem dla Dobrego”. Działa na rzecz krzewienia kultury ludowej, dawnych tradycji oraz rękodzieła. Efekty Jej inicjatyw i starań to min.:

- wykonanie chodnika przed wejściem do świetlicy wiejskiej,

- zorganizowanie Gminnego Rajdu rowerowego „Rowerem w Jesień” w ramach współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi,

- warsztaty szycia czepców warmińskich oraz zakup warmińskich strojów ludowych w ramach projektu „Z tradycją w nowoczesność”,

- wycieczki promujące kulturę ludową.

W ramach nagrody dla sołectwa w konkursie „Wieś z inicjatywą” – zainicjowała i utworzyła wraz z mieszkańcami lapidarium krzyży.

Pozyskała środki na zagospodarowanie zielenią trenów miejscowości Dobry i gminy Godkowo oraz na sprzęt nagłaśniający wykorzystywany podczas lokalnych imprez kulturalnych i okolicznościowych organizowanych przez KGW w Dobrym oraz przez sołectwo.

Z Jej inicjatywy powstał MURAL na przystanku w Dobrym, który przedstawia sylwetki uczniów – obraz nawiązujący do lat 80. XX w.

Wniosek przygotowany przez Pana Andrzeja Bondaruka Wójta Gminy Godkowo oraz Panią Magdalenę Przybysz-Pietrzak Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Godkowie.

 

Anna Sokołowskabibliotekarka w Gminnej Bibliotece Publicznej w Komorowie Żuławskim. Od 2020 r. prowadzi filię biblioteczną w Nowakowie. Współpracuje z organizacjami społecznymi (stowarzyszeniami, kołami gospodyń wiejskich) oraz z miejscową szkołą podstawową. Działa na rzecz upowszechniania kultury w środowisku lokalnym; organizuje w bibliotece zajęcia oświatowe, włącza się do ogólnopolskich akcji promujących czytelnictwo. Jest współorganizatorką Gminnego Konkursu Wielkanocnego na tradycyjną pisankę i palmę wielkanocną, konkursu fotograficznego „Cztery pory roku w Gminie Elbląg”. Organizuje spotkania autorskie z pisarzami oraz spotkania z teatrem dla dzieci i młodzieży. Pozyskuje środki pozabudżetowe na działalność kulturalno-edukacyjną.

Wniosek przygotowała Pani Genowefa Kwoczek Przewodnicząca Rady Powiatu Elbląskiego

Zespół SKAŁA, który swoją działalność rozpoczął w 2009 r. pod nazwą Lawa. Skupia kilkunastu dorosłych muzyków amatorów - wokalistów i instrumentalistów. Twórczość SKAŁY to muzyka religijna. Zespół działa przy Parafii Rzymskokatolickiej w Młynarach. Co roku organizuje Koncert Kolęd, podczas którego prezentuje utwory w autorskich aranżacjach oraz rys historyczny tychże kolęd czy pastorałek. W okresie Wielkopostnym, zespół, we współpracy z księdzem proboszczem, organizuje uroczystą Drogę Krzyżową pt. „Ślad losu”. SKAŁA jest również organizatorem koncertów okolicznościowych np. „Żebyś żył” czy „Światłość w ciemności”. W 2023 roku zespół wydał swoją pierwszą płytę pt. „Pokój nam dobrej woli” z zapisem 11 kolęd. Włącza się również w organizację imprez o charakterze lokalnym, współpracuje z Ośrodkiem Kultury w Młynarach i Ochotniczą Strażą Pożarną. Muzycy zespołu uczestniczyli w  muzycznym projekcie, w ramach którego nagrano płytę pt. DOM. Znajdują się na niej utwory o charakterze ludowym. Twórczość artystyczna zespołu zajmuje ważne miejsce w życiu lokalnej społeczności, staje się inspiracją dla dzieci i młodzieży.

Wniosek przygotowany przez Pana Ryszarda Zająca Wicestarostę Elbląskiego oraz Panią Dominikę Zabiełło Dyrektor Ośrodka Kultury w Młynarach.

 

Magdalena Federewicz

Rzecznik Prasowy Starosty Elbląskiego

bip.powiat.elblag.pl

bip

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski