Podczas obchodów Powiatowego Dnia Działacza Kultury, który odbył się 7 czerwca br. w Jelonkach w gminie Rychliki wręczono 8 Nagród Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury , którą otrzymali:
Katarzyna Hałuszczak - od 2000 roku kieruje Biblioteką Publiczną Gminy Rychliki i filią w Jelonkach. Współpracuje z instytucjami oświatowo-wychowawczymi z terenu Gminy Rychliki i gmin ościennych na rzecz rozwoju i ochrony kultury. Organizuje spotkania z teatrem dla dzieci i dorosłych, liczne konkursy plastyczne i literackie, spotkania autorskie z pisarzami, podróżnikami, ciekawymi ludźmi. Zainicjowała cykl spotkań z lokalnymi twórcami kultury pod hasłem „Mieszkańcy z pasją”. Pracuje na rzecz seniorów organizując warsztaty rękodzieła, wyjazdy na koncerty, do kina, krajoznawcze, spotkania w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa. Pozyskuje dodatkowe środki finansowe na rozwój oferty kulturalnej biblioteki i zakup niezbędnego wyposażenia. Pani Katarzyna Hałuszczak to osoba, dla której upowszechnianie i ochrona kultury to najważniejsze zadanie w pracy zawodowej i społecznej.
Wniosek przygotował pan Zbigniew Lichuszewski Wójt Gminy Rychliki
Jarosław Konupek - Pasłęczanin, który realizuje swoje muzyczne pasje najpierw jako członek Chóru Gregorianum działającego przy kościele św. Józefa w Pasłęku, potem chóru Cantata - zespołu z wielkimi dokonaniami. Zdobywał złote i srebrne laury, nagrywał utwory, zespół został zaproszony do wykonania Requiem Mozarta na deskach Carnegie Hall, jednak ze względu na pandemię koncert nie doszedł do skutku. Wyjazd za ocean ziścił się w 2023 r. i zaowocował światową premierą utworu The Twilight Mass - dzieła współczesnego norweskiego kompozytora Ola Gjeilo, która odbyła się w Carnegie Hall 13 listopada ubiegłego roku. W tym wykonaniu wzięło udział sześcioro chórzystów z Elbląga i Pasłęka. W październiku zespół uczestniczył w występie w Filharmonii Berlińskiej, a koncert doszedł do skutku dzięki osobistym staraniom Pana Jarosława. Zwieńczeniem był występ na jednej scenie 700 śpiewaków z całego świata wykonujących mozartowskie Requiem. Pan Jarosław Konupek jest nie tylko doskonałym śpiewakiem, ale i zaangażowanym inicjatorem wydarzeń kulturalnych, współorganizatorem warsztatów muzyki chóralnej w Pasłęku. Jest wiceprezesem zarządu Stowarzyszenia Muzyki Cantata, autorem przekładów pieśni i tłumaczeń kolęd.
Wniosek przygotował Pan Dariusz Ponichtera Radny Powiatu Elbląskiego.
Jarosław Kostyra- instruktor muzyczny w Pasłęckim Ośrodku Kultury, koordynator nagrań płyt muzycznych, akustyk i organizator imprez. Wnosi wyjątkowy wkład w rozwój kultury, jest niezwykle ceniony przez społeczność artystyczną w regionie. Z inicjatywy pana Jarosława ze środków pozyskanych z PROW za pośrednictwem LGD „Łączy Nas Kanał Elbląski” zostało stworzone studio nagrań w POK, które może poszczycić się wieloma ukończonymi projektami. W bieżącym roku obchodzi ono swoje dziesięciolecie.
Wniosek złożyła Pani Izabela Wiśniewska Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury,
Roman Lastovjak- mieszkaniec Godkowa, kierownik zespołu „Melodie z Godkowa”, który od wielu lat reprezentuje gminę w szeregu przeglądów, podczas uroczystości, obchodów świąt i dożynek. W ubiegłym roku zespół zajmował czołowe miejsca w festiwalach i przeglądach piosenki religijnej, wojskowej, kolęd i pastorałek organizowanych w Morągu i Ornecie:
Roman Lastovjak, jako kierownik zespołu „Melodie z Godkowa” wyróżnia się dużą aktywnością społeczną na rzecz kultury w swojej gminie oraz w powiecie elbląskim.
Wniosek złożył Pan Andrzej Sidor Radny Powiatu Elbląskiego poprzedniej kadencji.
Marta Matak - nauczycielka języka angielskiego i geografii w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Młynarach. Działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży Gminy Młynary, a od 2023 roku pełni funkcję prezesa tego Stowarzyszenia. Jest współorganizatorką wielu imprez kulturalnych Założyła grupę teatralną DRABINA, która działa przy SP w Młynarach. Członkowie grupy biorą udział w licznych konkursach i przeglądach teatralnych zdobywając nagrody zespołowe i indywidualne.
Jako nauczycielka i prezes Stowarzyszenia pozyskuje fundusze zewnętrzne na działalność grup artystycznych, teatralnych, wokalnych, tanecznych działających w gminie. Z jej inicjatywy powstało Lapidarium przy szkole i realizowany jest projekt „Świetlana przyszłość”, w ramach którego zostaną postawione latarnie solarne, prowadzone są warsztaty dla uczniów oraz konkursy ekologiczne. Pani Marta Matak cieszy się ogromnym uznaniem rodziców, uczniów i lokalnego środowiska.
Wniosek przygotowany przez Panią Dominikę Zabiełło Dyrektor Ośrodka Kultury w Młynarach.
Iwona Maria Morawska - mieszkanka Dobrego, sołtys, założycielka oraz członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrym; założycielka i liderka Nieformalnej Grupy Działania „Razem dla Dobrego”. Działa na rzecz krzewienia kultury ludowej, dawnych tradycji oraz rękodzieła. Efekty Jej inicjatyw i starań to min.:
- wykonanie chodnika przed wejściem do świetlicy wiejskiej,
- zorganizowanie Gminnego Rajdu rowerowego „Rowerem w Jesień” w ramach współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi,
- warsztaty szycia czepców warmińskich oraz zakup warmińskich strojów ludowych w ramach projektu „Z tradycją w nowoczesność”,
- wycieczki promujące kulturę ludową.
W ramach nagrody dla sołectwa w konkursie „Wieś z inicjatywą” – zainicjowała i utworzyła wraz z mieszkańcami lapidarium krzyży.
Pozyskała środki na zagospodarowanie zielenią trenów miejscowości Dobry i gminy Godkowo oraz na sprzęt nagłaśniający wykorzystywany podczas lokalnych imprez kulturalnych i okolicznościowych organizowanych przez KGW w Dobrym oraz przez sołectwo.
Z Jej inicjatywy powstał MURAL na przystanku w Dobrym, który przedstawia sylwetki uczniów – obraz nawiązujący do lat 80. XX w.
Wniosek przygotowany przez Pana Andrzeja Bondaruka Wójta Gminy Godkowo oraz Panią Magdalenę Przybysz-Pietrzak Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Godkowie.
Anna Sokołowska – bibliotekarka w Gminnej Bibliotece Publicznej w Komorowie Żuławskim. Od 2020 r. prowadzi filię biblioteczną w Nowakowie. Współpracuje z organizacjami społecznymi (stowarzyszeniami, kołami gospodyń wiejskich) oraz z miejscową szkołą podstawową. Działa na rzecz upowszechniania kultury w środowisku lokalnym; organizuje w bibliotece zajęcia oświatowe, włącza się do ogólnopolskich akcji promujących czytelnictwo. Jest współorganizatorką Gminnego Konkursu Wielkanocnego na tradycyjną pisankę i palmę wielkanocną, konkursu fotograficznego „Cztery pory roku w Gminie Elbląg”. Organizuje spotkania autorskie z pisarzami oraz spotkania z teatrem dla dzieci i młodzieży. Pozyskuje środki pozabudżetowe na działalność kulturalno-edukacyjną.
Wniosek przygotowała Pani Genowefa Kwoczek Przewodnicząca Rady Powiatu Elbląskiego
Zespół SKAŁA, który swoją działalność rozpoczął w 2009 r. pod nazwą Lawa. Skupia kilkunastu dorosłych muzyków amatorów - wokalistów i instrumentalistów. Twórczość SKAŁY to muzyka religijna. Zespół działa przy Parafii Rzymskokatolickiej w Młynarach. Co roku organizuje Koncert Kolęd, podczas którego prezentuje utwory w autorskich aranżacjach oraz rys historyczny tychże kolęd czy pastorałek. W okresie Wielkopostnym, zespół, we współpracy z księdzem proboszczem, organizuje uroczystą Drogę Krzyżową pt. „Ślad losu”. SKAŁA jest również organizatorem koncertów okolicznościowych np. „Żebyś żył” czy „Światłość w ciemności”. W 2023 roku zespół wydał swoją pierwszą płytę pt. „Pokój nam dobrej woli” z zapisem 11 kolęd. Włącza się również w organizację imprez o charakterze lokalnym, współpracuje z Ośrodkiem Kultury w Młynarach i Ochotniczą Strażą Pożarną. Muzycy zespołu uczestniczyli w muzycznym projekcie, w ramach którego nagrano płytę pt. DOM. Znajdują się na niej utwory o charakterze ludowym. Twórczość artystyczna zespołu zajmuje ważne miejsce w życiu lokalnej społeczności, staje się inspiracją dla dzieci i młodzieży.
Wniosek przygotowany przez Pana Ryszarda Zająca Wicestarostę Elbląskiego oraz Panią Dominikę Zabiełło Dyrektor Ośrodka Kultury w Młynarach.
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
https://powiat.elblag.pl/sv/strona-glowna-2/9181-nagrody-starosty-elblaskiego-za-osiagniecia-w-dziedzinie-tworczosci-artystycznej-upowszechniania-i-ochrony-kultury#sigProId410d92bddb
Magdalena Federewicz
Rzecznik Prasowy Starosty Elbląskiego