Przejdź do treści.

Menu

18 maja 2022 roku 40. uczniów klas technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku uczestniczyło w wycieczce do Gierłoży.

Pomysł na trasę wycieczki zrodził się z chęci przybliżenia młodzieży historii ciekawych miejsc i zabytków w ich małej ojczyźnie, w której się urodzili i wychowali. Dlatego wybór padł na województwo warmińsko-mazurskie i takie miejscowości jak: Lidzbark Warmiński, Reszel, Święta Lipka i „Wilczy Szaniec” w Gierłoży. Przewodnikiem szkolnej wycieczki była pani Magdalena Żółtowska-Sikora, która opowiadała interesujące historie wielu miejsc, należących dawniej do Prus Wschodnich.

Podziwiając kwitnące rzepakiem pola i zielone łąki, dotarliśmy do Perły Warmii, czyli Lidzbarka Warmińskiego. Tam zwiedziliśmy zamek – dawną siedzibą biskupów warmińskich. Ostatnim urzędującym biskupem był słynny polski poeta doby oświecenia – Ignacy Krasicki. Zamek jest cennym zabytkiem architektury gotyckiej w naszym kraju, a od 2018 roku został uznany za pomnik historii. Wszyscy zachwycili się Wielkim Refektarzem z ekspozycją gotyckich rzeźb i kaplicą zamkową z wystrojem w stylu rokoko. Zainteresowanie wzbudziły także lochy i piwnice, w których dawniej były składy żywności oraz przetrzymywano więźniów.

Kolejnym punktem programu było urokliwe miasteczko Reszel, słynące z tego, że w 1811 roku miał tu miejsce ostatni przypadek w Europie spalenia czarownicy na stosie. W skupieniu wysłuchaliśmy opowieści o tym tragicznym zdarzeniu. Po przejściu uliczkami Starego Miasta, mijając dawny budynek kolegium jezuickiego i kościół pojezuicki, skierowaliśmy się do Kościoła farny pw. św. Piotra i Pawła. Tam weszliśmy na wieżę kościelną, by zachwycać się wspaniałymi widokami rozciągającymi się na Warmię i Mazury. Podczas spaceru przepięknym parkiem podziwialiśmy gotyckie mosty nad rzeką Sajno.

Następnym etapem wyprawy było barokowe sanktuarium maryjne w Świętej Lipce. Świętolipska Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z obejściem krużgankowym i klasztorem wzbudziła zachwyt wszystkich zwiedzających. Wysłuchaliśmy historii tego miejsca, podziwiając wnętrze i bogate zdobienia. Zachwyciły nas organy z ruchomymi figurkami. Skorzystaliśmy z możliwości i wysłuchaliśmy koncertu organowego. Po chwili odpoczynku i obiedzie w miejscowej restauracji udaliśmy się w dalsza podróż.

Ostatnim punktem zaplanowanej wycieczki była kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w Gierłoży, pod nazwą „Wilczy Szaniec”. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić w trakcie podboju ZSRR. Odwiedziliśmy główne miejsca związane z pobytem przywódcy nazistów, m.in. pozostałość po budynku, w którym doszło do nieudanego zamachu na jego życie, w lipcu 1944 r. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób powstawały bunkry, ile osób przebywało w tym zorganizowanym na potrzeby wojny „miasteczku”. Ciekawość wzbudziła informacja, że to sami Niemcy przed wkroczeniem Armii Czerwonej dokonali wysadzenia tych obiektów.

Napełnieni wiedzą historyczną, a także ciekawostkami z życia lokalnych społeczności, ruszyliśmy w drogę powrotną, nadal podziwiając Warmię i Mazury. Przemierzaliśmy trasę urokliwymi drogami, które z pewnością były świadkami niejednej historii.

Wycieczka była dobrze wykorzystanym czasem na to, aby – w myśl hasła „Poznaj Polskę” – dowiedzieć się czegoś więcej o kraju, zobaczyć i doświadczyć. Był to również czas integracji uczniów, którzy ze śpiewem na ustach, uśmiechem i myślą odwiedzenia tych miejsc z rodzicami, wracali szczęśliwie do domu.

Opiekunami wycieczki były panie: Małgorzata Cytrycka, Marzena Pankiewicz i Aleksandra Daszkiewicz.

Info: ZSEiT w Pasłęku, Małgorzata Cytrycka

 

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

bip.powiat.elblag.pl

bip

Obserwuj nas na FB

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Wywiad

 

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski