18 maja 2022 roku 40. uczniów klas technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku uczestniczyło w wycieczce do Gierłoży.
Pomysł na trasę wycieczki zrodził się z chęci przybliżenia młodzieży historii ciekawych miejsc i zabytków w ich małej ojczyźnie, w której się urodzili i wychowali. Dlatego wybór padł na województwo warmińsko-mazurskie i takie miejscowości jak: Lidzbark Warmiński, Reszel, Święta Lipka i „Wilczy Szaniec” w Gierłoży. Przewodnikiem szkolnej wycieczki była pani Magdalena Żółtowska-Sikora, która opowiadała interesujące historie wielu miejsc, należących dawniej do Prus Wschodnich.
Podziwiając kwitnące rzepakiem pola i zielone łąki, dotarliśmy do Perły Warmii, czyli Lidzbarka Warmińskiego. Tam zwiedziliśmy zamek – dawną siedzibą biskupów warmińskich. Ostatnim urzędującym biskupem był słynny polski poeta doby oświecenia – Ignacy Krasicki. Zamek jest cennym zabytkiem architektury gotyckiej w naszym kraju, a od 2018 roku został uznany za pomnik historii. Wszyscy zachwycili się Wielkim Refektarzem z ekspozycją gotyckich rzeźb i kaplicą zamkową z wystrojem w stylu rokoko. Zainteresowanie wzbudziły także lochy i piwnice, w których dawniej były składy żywności oraz przetrzymywano więźniów.
Kolejnym punktem programu było urokliwe miasteczko Reszel, słynące z tego, że w 1811 roku miał tu miejsce ostatni przypadek w Europie spalenia czarownicy na stosie. W skupieniu wysłuchaliśmy opowieści o tym tragicznym zdarzeniu. Po przejściu uliczkami Starego Miasta, mijając dawny budynek kolegium jezuickiego i kościół pojezuicki, skierowaliśmy się do Kościoła farny pw. św. Piotra i Pawła. Tam weszliśmy na wieżę kościelną, by zachwycać się wspaniałymi widokami rozciągającymi się na Warmię i Mazury. Podczas spaceru przepięknym parkiem podziwialiśmy gotyckie mosty nad rzeką Sajno.
Następnym etapem wyprawy było barokowe sanktuarium maryjne w Świętej Lipce. Świętolipska Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z obejściem krużgankowym i klasztorem wzbudziła zachwyt wszystkich zwiedzających. Wysłuchaliśmy historii tego miejsca, podziwiając wnętrze i bogate zdobienia. Zachwyciły nas organy z ruchomymi figurkami. Skorzystaliśmy z możliwości i wysłuchaliśmy koncertu organowego. Po chwili odpoczynku i obiedzie w miejscowej restauracji udaliśmy się w dalsza podróż.
Ostatnim punktem zaplanowanej wycieczki była kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w Gierłoży, pod nazwą „Wilczy Szaniec”. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić w trakcie podboju ZSRR. Odwiedziliśmy główne miejsca związane z pobytem przywódcy nazistów, m.in. pozostałość po budynku, w którym doszło do nieudanego zamachu na jego życie, w lipcu 1944 r. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób powstawały bunkry, ile osób przebywało w tym zorganizowanym na potrzeby wojny „miasteczku”. Ciekawość wzbudziła informacja, że to sami Niemcy przed wkroczeniem Armii Czerwonej dokonali wysadzenia tych obiektów.
Napełnieni wiedzą historyczną, a także ciekawostkami z życia lokalnych społeczności, ruszyliśmy w drogę powrotną, nadal podziwiając Warmię i Mazury. Przemierzaliśmy trasę urokliwymi drogami, które z pewnością były świadkami niejednej historii.
Wycieczka była dobrze wykorzystanym czasem na to, aby – w myśl hasła „Poznaj Polskę” – dowiedzieć się czegoś więcej o kraju, zobaczyć i doświadczyć. Był to również czas integracji uczniów, którzy ze śpiewem na ustach, uśmiechem i myślą odwiedzenia tych miejsc z rodzicami, wracali szczęśliwie do domu.
Opiekunami wycieczki były panie: Małgorzata Cytrycka, Marzena Pankiewicz i Aleksandra Daszkiewicz.
Info: ZSEiT w Pasłęku, Małgorzata Cytrycka
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
https://powiat.elblag.pl/fr/strona-glowna-2/7333-poznaj-polske-z-uczniami-zseit-w-pasleku#sigProId9f94749dd0