Przejdź do treści.

Menu

W dniach 19-20 marca szkoła została otwarta dla uczniów, którzy już niedługo staną przed jedną z najważniejszy decyzji w swoim życiu – wyborem szkoły i kierunku kształcenia. Wielu młodych ludzi będących jeszcze przez chwilę uczniami trzeciej klasy gimnazjum i ósmej klasy szkoły podstawowej jeszcze nie dokonało wyboru bądź się waha, dlatego też, aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom otworzyliśmy drzwi szkoły, aby zaprezentować to, co w niej najlepsze.

Nauczyciele wraz z młodzieżą Zespołu Szkół przygotowali różnorodne warsztaty po to, aby uczniowie SP i Gimnazjum mogli przekonać się z czym wiąże się nauka na danym kierunku. I tak oto zaoferowano warsztaty w poszczególnych blokach: humanistyczno-lingwistycznym, przyrodniczo-medycznym, politechnicznym, mundurowo-sportowym, a także technik logistyk, hotelarz, czy technik reklamy i warsztaty zawodoznawcze. W trakcie zajęć na młodzież czekała moc atrakcji.

W ramach bloku humanistyczno-lingwistycznego trzeba było rozwiązać serię łamigłówek w czterech oferowanych przez szkołę językach (angielskim, niemiecki, rosyjskim i włoskim), aby rozwiązać główną zagadkę i udać się na kolejną część – humanistyczną, gdzie odbywały się zajęcia na temat "Fatalnego zauroczenia Adolfem Hitlerem...". Młodzież wzięła udział w quizie z wiedzy o tej postaci oraz szeregu zadań związanych z budowaniem totalitaryzmu, kultu jednostki oraz rozwojem propagandy w III Rzeszy. Zajęcia zostały przeprowadzone z zastosowanie nowoczesnych technologii, wzbogaciły je fragmenty filmów, liczne plakaty propagandowe, a także fotografie.

Warsztaty przyrodniczo-medyczne zostały podzielone na dwie części: biologia i chemia. Na pierwszych uczniowie sprawdzali, w jakich owocach znajduje się najwięcej witaminy C, natomiast oznaczając odczyn różnych kosmetyków do mycia zastanawiali się, które z nich są przyjazne dla skóry, a których lepiej unikać. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się również, że ananas zawiera enzymy trawiące białko (to dlatego piecze język, gdy zjemy świeżego ananasa) oraz okiem uzbrojonym w obiektyw mikroskopu obserwowali tkanki roślinne, uprzednio wykonując samodzielnie preparaty. Najwięcej emocji wzbudzało jednak doświadczenie polegające na izolacji DNA z komórek kiwi i banana. Warsztaty z chemii przebiegły w iście wybuchowym stylu. Pracownia chemiczna w ZS jest niezwykle profesjonalnie wyposażona, a uczniowie samodzielnie wykonują doświadczenia na zajęciach. Podczas zajęć samodzielnie przygotowywali kosmetyki, np. mydło, peelingi, czy sól do kąpieli.

W trakcie warsztatów politechnicznych młodzież zmagała się z zadaniami z matematyki, które odbyły się w terenie."Jak to zmierzyć" tak brzmiało hasło przewodnie warsztatów matematycznych. Uczniowie klas 3. gimnazjów oraz klas 8. szkoły podstawowej wykorzystywali twierdzenia Talesa w praktyce, mierząc różne obiekty na boisku szkolnym. Natomiast na zajęciach z fizyki. Uczniowie mieli okazję obserwować i przeprowadzać różnego rodzaju eksperymenty m.in. doświadczenia z ciekłym azotem, kulą plazmową, a także niezwykle ciekawe doświadczenia dotyczące zagadnień z prądu elektrycznego i magnetyzmu. Uczniowie sterowali zdalnie robotem i doświadczali jak zachowuje się ciecz nienewtonowska.

Blok mundurowo-sportowy przyciągnął wszystkich zainteresowanych pracą w Policji, czy wojsku, lecz nie tylko. Warsztaty prowadzone były przez doświadczonych policjantów z Komisariatu Policji w Pasłęku, którzy z niezwykłym zaangażowaniem opowiadali o pracy w Policji. Natomiast uczniowie drugiej klasy o tym profilu poprowadzili pokaz z techniki kryminalistycznej, np. ujawnianie i zabezpieczanie śladów linii papilarnych na miejscu przestępstwa. Niemałą atrakcją dla gości stanowił pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu pasłęckiej Policji: można było zasiąść za kierownica radiowozu, obejrzeć tzw. dyżurkę oraz zajrzeć do celi. Ponadto uczniowie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielem IX Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, który w swoim wystąpieniu zaprezentował zalety służby i pracy w wojsku. Oprócz tego młodzież wzięła udział w prezentacji broni palnej prowadzonej przez instruktora strzeleckiego Krzysztofa Nowackiego – „Grupa 39”. W ramach zajęć sportowych przygotowano liczne konkurencje sportowe, mini zawody oraz quiz wiedzy o sporcie.

Liczna grupa uczniów wzięła udział w warsztatach logistycznych. W poszczególnych dniach i grupach zadania były nieco zróżnicowanie. Tematyka zajęć dotyczyła wielu obszarów logistyki: produkcji i dystrybucji (gra polegająca na wyprodukowaniu prototypu zabawki, zareklamowaniu jej i znalezieniu nabywców). Krzyżówka i łamigłówki dotyczyły ekologistyki czyli gospodarki odpadami. Nasi goście rozwiązywali też zadania i zagadkę związaną z transportem oraz gospodarką magazynową.

W ramach warsztatów hotelarskich młodzież zwiedziła budynek Technikum Hotelarskiego, skosztowała profesjonalnie przygotowanych drinków oraz pianek w białej czekoladzie.

Technik Reklamy prezentował się na stoisku, na którym uczniowie udzielali informacji na temat tego, co robią na zajęciach, prezentowali zdjęcia i swoje prace z warsztatów fotograficznych i wycieczki do agencji reklamowej.

Odbyły się także warsztaty z reklamy, na których młodzież zapoznała się z charakterystyką zawodu. Każdy tworzył własne logo i plakat reklamowy korzystając z aplikacji Canva, wykonywali a także kompozycję produktów i robili zdjęcia. Warsztaty były bardzo pracowite, uczestnicy przeszli test na cechy psychofizyczne do zawodu technika reklamy.

Na warsztatach zawodoznawczych, przedstawiciele firmy AJRAM zaprezentowali zawód stolarza, tapicera i sprzedawcy mebli, oferując również przyjęcie młodocianych uczniów na praktykę w tych zawodach. Uczestnicy zostali przeszkoleni z obsługi kasy fiskalnej i otrzymali dyplom ukończenia szkolenia. Prezentowała się również branża fryzjerska, uczniowie klas I i III w tym zawodzie wzięli udział w konkursie na najlepsze uczesanie. Publiczność, czyli uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej przez głosowanie wybrali najlepszą ich zdaniem fryzurę. Wszyscy mieli również możliwość skorzystania z darmowych usług fryzjerskich, co cieszyło się dużym powodzeniem.

Katarzyna Panimasz

 

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

bip.powiat.elblag.pl

bip

Obserwuj nas na FB

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Wywiad

 

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski