Narodowe Święto Niepodległości można uczcić na wiele sposobów. W Szkole Podstawowej w Łęczu im Morskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskanie niepodległości uczczono konkursem piosenki ludowej.
11 listopada to symbol umiłowania Polski, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. W słowach i nutach pieśni i piosenek ludowych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Siłę tych, wydawać by się mogło, niepozornych utworów znali nasi przodkowie, wszak hymn naszego kraju ma swoje korzenie w melodii ludowego mazurka. Organizację konkursu wsparły władze Powiatu Elbląskiego, Gminy Tolkmicko, Morski Oddział SG w Gdańsku i Gdański Oddział IPN. Patronatem objęli Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i Starosta Elbląski Maciej Romanowski.
Zmagania konkursowe polegały na zaśpiewaniu przez solistę lub zespół polskiej piosenki z wybranego regionu, poprzedzając ją krótkim komentarzem o pochodzeniu utworu.
Jury konkursowe, pod przewodnictwem kapelmistrza Orkiestry Morskiego Oddziału SG kapitana Jarosława Rywalskiego, najwyżej oceniło występy:
Kategoria solistów do lat 9
I miejsce Lena Sokulska z SP Tolkmicko
II miejsce Nikola Fiedor SP Jegłownik
III miejsce Anna Gautadottir SP Jegłownik
Kategoria solistów do lat 14
I miejsce Kinga Szarag z SP 25 Elbląga
II miejsce Anelia Zalewska z SP Łęcze
III miejsce Wiktoria Wasiluk SP 11 Elbląg
Kategoria zespoły
I miejsce „Świetliczaki” SP11 Elbląg
II miejsce SP Suchacz
III miejsce „Smyki” Tolkmicko
Nagrodę Komendanta Placówki SG w Elblągu ppłk. SG Arkadiusza Kulika, za wyjątkową interpretację i szczególne wykonanie utworu "Idzie dysc", otrzymał Jan Szymański z Tolkmicka.
Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują wszystkim, którzy przybyli do Łęcza, aby uczestniczyć w obchodach rocznicy 11 listopada. W sposób szczególny doradcy szefa BBN gen. dyw. w stanie spoczynku dr. Romualdowi Ratajczakowi i Monice Biernat z BBN, którzy przekazali szkole w Łęczu Księgę Pamiątkową ofiarowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Każda z wykonywanych piosenek ma swoją historię, często bardzo ciekawą. Przez lata były one dowodem dumy naszego narodu, manifestacją wspólnoty i tożsamości narodowej. Spotkanie z tą twórczością dało dzieciom szansę na zakorzenienie we własnej kulturze i historii. Śpiewajmy i przekazujmy pieśni następnym pokoleniom, gdyż "naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć" (O. Kolberg).
Przedsięwzięcie opieką medialną otoczyła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl i TVP3 Olsztyn.
Szkoła Podstawowa w Łęczu
https://powiat.elblag.pl/pl/strona-glowna-2/3080-wyspiewajmy-nasza-historie-na-ludowa-nute#sigProIddda9d781f4