Przejdź do treści.

Narodowe Święto Niepodległości można uczcić na wiele sposobów. W Szkole Podstawowej w Łęczu im Morskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskanie niepodległości uczczono konkursem piosenki ludowej.

11 listopada to symbol umiłowania Polski, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. W słowach i nutach pieśni i piosenek ludowych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Siłę tych, wydawać by się mogło, niepozornych utworów znali nasi przodkowie, wszak hymn naszego kraju ma swoje korzenie w melodii ludowego mazurka. Organizację konkursu wsparły władze Powiatu Elbląskiego, Gminy Tolkmicko, Morski Oddział SG w Gdańsku i Gdański Oddział IPN. Patronatem objęli Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i Starosta Elbląski Maciej Romanowski.

Zmagania konkursowe polegały na zaśpiewaniu przez solistę lub zespół polskiej piosenki z wybranego regionu, poprzedzając ją krótkim komentarzem o pochodzeniu utworu.

Jury konkursowe, pod przewodnictwem kapelmistrza Orkiestry Morskiego Oddziału SG kapitana Jarosława Rywalskiego, najwyżej oceniło występy:

 

Kategoria solistów do lat 9

I miejsce Lena Sokulska z SP Tolkmicko

II miejsce Nikola Fiedor SP Jegłownik

III miejsce Anna Gautadottir SP Jegłownik

 

Kategoria solistów do lat 14

I miejsce Kinga Szarag z SP 25 Elbląga

II miejsce Anelia Zalewska z SP Łęcze

III miejsce Wiktoria Wasiluk SP 11 Elbląg

Kategoria zespoły

I miejsce „Świetliczaki” SP11 Elbląg

II miejsce SP Suchacz

III miejsce „Smyki” Tolkmicko

Nagrodę Komendanta Placówki SG w Elblągu ppłk. SG Arkadiusza Kulika, za wyjątkową interpretację i szczególne wykonanie utworu "Idzie dysc", otrzymał Jan Szymański z Tolkmicka.

Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują wszystkim, którzy przybyli do Łęcza, aby uczestniczyć w obchodach rocznicy 11 listopada. W sposób szczególny doradcy szefa BBN gen. dyw. w stanie spoczynku dr. Romualdowi Ratajczakowi i Monice Biernat z BBN, którzy przekazali szkole w Łęczu Księgę Pamiątkową ofiarowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Każda z wykonywanych piosenek ma swoją historię, często bardzo ciekawą. Przez lata były one dowodem dumy naszego narodu, manifestacją wspólnoty i tożsamości narodowej. Spotkanie z tą twórczością dało dzieciom szansę na zakorzenienie we własnej kulturze i historii. Śpiewajmy i przekazujmy pieśni następnym pokoleniom, gdyż "naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć" (O. Kolberg).

Przedsięwzięcie opieką medialną otoczyła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl i TVP3 Olsztyn.

Szkoła Podstawowa w Łęczu

 

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski