Dzisiaj 29.10.2009 r.) od godziny 9.00 w Starostwie Powiatowym w Elblągu odbywały się ćwiczenia przeciwpowodziowe dla wszystkich gmin powiatu elbląskiego.

Ćwiczenia ogłosił szef Obrony Cywilnej Powiatu, starosta elbląski Sławomir Jezierski ze względu na zaistniałą w tym miesiącu niebezpieczną sytuację i realną możliwość wystąpienia zagrożenia powodziowego w najbliższym czasie. W ćwiczeniach wzięli udział przedstawiciele wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu elbląskiego a także jednostek, służb i straży statutowo odpowiedzialnych za sytuacje kryzysowe w powiecie. Obecni byli również przedstawiciele 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu.

W pierwszej części spotkania dokonano głębokiej analizy podejmowanych działań w czasie ostatniego zagrożenia powodziowego. Chronologię zdarzeń przypomniał Stanisław Sołowiej ze Starostwa Powiatowego w Elblągu, zaś powstałe uszkodzenia osłony przeciwpowodziowej i wynikłe z tego tytułu zagrożenia omówił Józef Osesek z Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu. Szczególnie niebezpieczna sytuacja zaistniała w dniu 14 października, kiedy to na punkcie pomiarowym Batorowo zanotowano poziom wody 7,01 m, czego nie obserwowano w ciągu ostatnich 500 lat! Ze względu na zmiany klimatu i stałe podnoszenie się poziomu wód należy być przygotowanym na ponowne wystąpienie podobnych zagrożeń, nawet w obecnym sezonie zimowo-wiosennym.

Wnioski wypływające z podejmowanych działań zreferowali przedstawiciele poszczególnych gmin. Następnie przystąpiono do tzw. „gry decyzyjnej”, która polegała na symulacji rzeczywistego zagrożenia powodziowego i wynikającej stąd potrzeby ewakuacji ludzi i zwierząt gospodarskich z terenów najbardziej narażonych, tj. gmin Elbląg, Markusy, Gronowo Elbląskie. Koncepcję użycia sił i środków w takiej sytuacji przedstawili przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu oraz 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Ćwiczenia zakończyły się praktycznym pokazem najnowszego sprzętu stosowanego do bezpośredniej walki z powodzią, m.in. urządzenia do ładowania worków piaskiem.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Ćwiczenia przeciwpowodziowe w powiecie elbląskim
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Ćwiczenia przeciwpowodziowe w powiecie elbląskim
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Ćwiczenia przeciwpowodziowe w powiecie elbląskim
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Ćwiczenia przeciwpowodziowe w powiecie elbląskim