W ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, cztery nauczycielki języków obcych z Zespołu Szkół w Pasłęku, w październiku 2024 wzięły udział w kursie metodycznym „Brush up your teaching skills” zorganizowanym przez @ETI Malta -Language Training and Teacher Development. To wyjątkowe doświadczenie miało miejsce na pięknej Malcie, która nie tylko zafascynowała uczestniczki swoim urokiem, ale także dostarczyła im cennych umiejętności zawodowych.

Głównym celem kursu było rozwinięcie i ugruntowanie wiedzy z zakresu nauczania języków obcych, a także poznanie nowych, praktycznych metodologii, które będą mogły być stosowane w codziennej pracy w szkole. Dzięki kursowi, uczestniczki miały możliwość refleksji nad własnym stylem nauczania, co pozwoli im jeszcze lepiej dostosować metody pracy do potrzeb uczniów. Ważnym elementem szkolenia było wprowadzenie nowych technik nauczania, z uwzględnieniem nowoczesnych narzędzi i technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), które odgrywają coraz większą rolę we współczesnej edukacji. Kurs był także okazją do wymiany doświadczeń z nauczycielami z innych krajów, co umożliwiło zdobycie wiedzy na temat zróżnicowanych podejść pedagogicznych w międzynarodowym środowisku. Uczestniczki doskonaliły również swoje umiejętności językowe, zarówno poprzez udział w zajęciach, jak i codzienne sytuacje komunikacyjne w wielojęzycznym otoczeniu Malty, gdzie oficjalnymi językami są angielski i maltański. Oprócz zdobycia cennych umiejętności zawodowych, nauczycielki miały okazję poznać bogate dziedzictwo kulturowe Malty. Wyspa ta, z jej unikalnym krajobrazem i historycznym tłem, była inspirującym miejscem zarówno do nauki, jak i relaksu. Zwiedzanie zabytków, takich jak starożytne świątynie, średniowieczne miasta oraz piękne wybrzeża, dostarczyło niezapomnianych wrażeń i stało się dodatkowym źródłem motywacji do dalszej pracy. Udział w mobilności ponadnarodowej okazał się nie tylko cennym doświadczeniem zawodowym, ale także wzbogacił uczestniczki o nowe umiejętności i wiedzę, które przyczynią się do podnoszenia jakości nauczania w szkole. Zespół Szkół w Pasłęku z dumą wspiera rozwój kadry pedagogicznej, która dzięki takim inicjatywom ma możliwość wprowadzenia nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w procesie dydaktycznym.

Info ZS Pasłęk