W czwartek 17.10.2024 roku klasy o nachyleniu humanistycznym wybrały się do Cinema City na nowy film pt. „Hamlet” (premiera w Polsce- wrzesień 2024 r.).Ten niezwykły dramat Szekspira przeniesiony na duży ekran to produkcja wyjątkowa i warta uwagi. W główną rolę wcielił się Ian McKellen, który znany jest z takich ról jak: Gandalf we „Władcy Pierścieni”, „Hobbit”, czy Magneto w serii filmów X-Men. Ciekawe jest również to, że inscenizatorzy umieścili wydarzenia filmu w przestrzenie Theatre Royal Windsor. Zjawiają się tam duchy, by przypomnieć pogrążonemu w chaosie światu o niezniszczalnej sile zemsty i teatru...

Szalony wręcz pomysł, by w roli młodego duńskiego królewicza obsadzić 85-letniego aktora, pozwala spojrzeć na najsłynniejszą sztukę Szekspira z zupełnie innej perspektywy. Hamlet, znacznie starszy niż w klasycznych interpretacjach tej roli, zyskuje więc nową głębię. Staje się symbolem uniwersalnych, niezależnych od młodości dylematów egzystencjalnych, a McKellen, ze swoją bogatą sceniczną przeszłością, nadaje postaci duńskiego księcia wymiar dojrzałości i prowokuje widza do nowych refleksji nad przemijaniem, trudnymi wyborami i upływem czasu.

Oto „Hamlet”, jakiego jeszcze nie było: trzymający w napięciu, nietypowy, oryginalny, ale też wierny angielskiemu dramatopisarzowi i jego poglądom na temat teatru i kondycji człowieka wobec osobistej tragedii. Intrygujący seans filmowy sprawił, że uczniowie na chwilę oderwali się od szkolnych spraw.

Info. ZS Pasłęk