W dniu dzisiejszym, tj. 11 października podczas obrad Sesji Rady Powiatu w Elblągu Genowefa Kwoczek Przewodnicząca Rady Powiatu wraz z Maciejem Romanowskim Starostą Elbląskim wręczyli księdzu proboszczowi Józefowi Grochowskiemu ODZNAKĘ HONOROWĄ „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”.

Ksiądz Józef Grochowski-objął funkcję proboszcza, dyrektora salezjanów i dziekana tolkmickiego, przejmując pod opiekę cztery zabytkowe kościoły z zachowanym wystrojem i wyposażeniem o dużych wartościach historycznych i artystycznych. Dzięki inicjatywom kandydata rozpoczął się trwający niemal dekadę proces renowacji tych cennych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Pozyskiwano na te zadania dotacje celowe z różnych źródeł oraz  dodawano do nich wysoki wkład własny gromadzony dzięki zdolnościom organizacyjnym księdza Józefa Grochowskiego. Prowadzi salezjańskie oratorium św. Jana Bosko, współorganizuje Jakubowe Dni Tolkmicka, organizuje coroczne wydarzenia okołoświąteczne. Najnowszą inicjatywą kulturalną kandydata jest zorganizowany po raz pierwszy w grudniu 2023 roku Koncert Bożonarodzeniowy w nastrojowym wnętrzu kościoła parafialnego w Tolkmicku. Wydarzenie to uświetnił występ jednego z najlepszych chórów w  Polsce (Trzecia Godzina Dnia) oraz wokalisty Mateusza Ziółko.

Magdalena Federewicz

Rzecznik Prasowy Starosty Elbląskiego