W piątkowe popołudnie, 4 października 2024 r, w gościnnej przestrzeni Biblioteki Elbląskiej, miało miejsce niezwykłe wydarzenie - wernisaż prac nauczycieli Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. Swoje prace prezentowali Roma Jaruszewska, Janusz Kozak, Alicja Kwiatkowska, Małgorzata Kusyk, Tomasz Misiuk, Mariusz Edward Owczarek, Katarzyna Swoińska, Monika Walas. Teksty towarzyszące wystawie dotyczące prac poszczególnych autorów przygotowała Paulina Łuczak, historyk sztuki.

Wystawę otworzyli: nauczycielka rysunku i malarstwa Alicja Kwiatkowska oraz wicedyrektor Cezary Mazurek. Miłym akcentem okazały się również wręczane przez uczniów pamiątkowe dyplomy z wypisanymi na nich pozytywnymi cechami każdego z nauczycieli.

Wśród przybyłych gości była Pani Naczelnik Wydziału Promocji, Edukacji, Kultury i Sportu Powiatu Elbląskiego – Renata Perlińska, uczniowie, nauczyciele, sympatycy i pasjonaci sztuki naszego miasta.

Była to niecodzienna okazja do spotkania mistrzów i ich uczniów. W różnorodnych formach wyrazu, takich jak malarstwo, rysunek, grafika, fotografia, rzeźba, nauczyciele ukazali swoje emocje, wrażliwość artystyczną, warsztat. Przekazywana z niezwykłą wrażliwością i zaangażowaniem wiedza, znalazła tego dnia swoje odzwierciedlenie w ich dziełach.

Uczniowie mieli możliwość podziwiania pasji, zainteresowań, talentu i osobistych preferencji twórczych swoich mistrzów. Mieli okazję przekonać się, że ich mentorzy to nie tylko teoretycy, ale również praktycy zawodu.

Wszystkie dzieła są wynikiem ciężkiej pracy, intensywnych poszukiwań, a także nieustannego doskonalenia warsztatu nauczycieli liceum. Każdy z nich ma swoje źródła inspiracji, które stają się motorem napędowym ich działania. Sztuka jest dla nich nie tylko sposobem na wyrażenie siebie, ale także narzędziem, które pozwala zrozumieć świat oraz siebie nawzajem.

Wystawa stała się pomostem łączącym pokolenia, nicią porozumienia pomiędzy nauczycielami i ich mistrzami, stworzyła przestrzeń do wymiany doświadczeń, myśli i inspiracji. Ukazała jak płynnie podczas nauki w Liceum Sztuk Plastycznych przenikają się dwa światy, wzajemnie na siebie oddziałując - doświadczenia i wiedza z rodzącym się talentem i ciekawością świata.

Agnieszka Brocka LSPGG

Fot. Tomasz Misiuk LSPGG, Mikołaj Sobczak Portel