Przejdź do treści.

Menu

Pięknie napisano w jednym z postów na fb Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu, że tu spotykamy się „w przestrzeni, gdzie ściany opowiadają historię, gdzie kamienne epitafia przemawiają milczącymi szeptami przeszłości”. Według badaczy jest to bowiem jedna ze starszych, może nawet najstarsza ceglana świątynia jaka powstała w Prusach Zakonnych, gdyż jej budowę rozpoczęto już w roku 1246. Wiekopomnego dzieła podjęli się dominikanie, którzy najpierw wznieśli na uboczu dopiero co założonego miasta oratorium, następnie przekształcone w prezbiterium z zakrystią przedłużone o dużych rozmiarów nawę (1288 rok). Nie sposób jednak opowiedzieć tu całej historii elbląskiego kościoła mariackiego (z klasztorem i cmentarzem), dlatego robimy duży przeskok i znajdujemy się w roku 1959. Wtedy to zrujnowaną budowlę, z wnętrzem otwartym na gwiazdy, grupa młodych entuzjastów zatrudnionych w Zakładach Mechanicznych „Zamech” postanowiła zaadaptować na pracownię artystyczną, zorientowaną na tworzenie sztuki nowoczesnej, awangardowej, otwierającej zupełnie nowe horyzonty interpretowania otaczającej nas rzeczywistości. Wkrótce potem, w roku 1961, pierwsza wystawa Gerarda Kwiatkowskiego i Janusza Hankowskiego zainaugurowała oficjalnie działalność galerii sztuki nazwanej Galerią EL. A następnie (od 1965 roku) odbyły się pierwsze, drugie i trzecie spotkania łączące w duchu konstruktywizmu sztukę z techniką, zderzające nierealne imaginacje artysty z konkretnym, podlegającym prawom fizyki materiałem, którym w większości był metal. Przeszły one do historii pod nazwą Biennale Form Przestrzennych, rozsławiły Elbląg na całym świecie i pozostawiły w przestrzeni miasta dziesiątki imponujących i natchnionych rzeźb, którym można nadawać różne znaczenia, nazwy i skojarzenia. Ich twórcami byli artyści, wtedy może mało rozpoznawalni, dziś zaliczani do panteonu sztuki współczesnej: Magdalena Abakanowicz, Gerard Kwiatkowski, Zbigniew Książkiewicz, Henryk Morel czy Zbigniew Dłubak.

Siedząc w dawnej zakrystii kościoła, pod trzyprzęsłowym gotyckim sklepieniem, wysłuchaliśmy tej opowieści starając się nie zapomnieć i nie przeinaczyć żadnego istotnego wątku, chłonąc wiedzę jak gąbka wodę. Ale to był dopiero początek wspaniałego spotkania przygotowanego przez Panią Helenę Wojciechowską i Natalię Cherek w ramach projektu #OtwartaGaleria – Aleją gwiazd (gwiazdami są tu oczywiście twórcy form przestrzennych oraz ich dzieła). Jak się okazało, najlepsze było dopiero przed nami. W kolejnym akcie tego wydarzenia niepostrzeżenie przeistoczyliśmy się w twórców podążających śladami słynnych artystów elbląskiego laboratorium sztuki: zaczęliśmy tworzyć grafiki posługując się techniką Gelly printu. Na żelowe podkładki nakładaliśmy wałkami akrylowe farby, na ten podkład układaliśmy rośliny, a po zdobyciu niezbędnej wprawy kserokopie z wizerunkami form przestrzennych, i spod naszych rąk zaczęły wychodzić oryginalne dzieła plastyczne, prawdziwe cudeńka. Później tworzyliśmy wariacje tych podstawowych form, różne ich odbitki, wzbogacając je kolorem, fakturą rozmaitych paciorków, koralików i naklejek. Sami byliśmy zdziwieni owocami tej pracy: pokonawszy początkowy lęk i niewiarę w moc ukrytych w nas talentów, stopniowo oddawaliśmy się pasji tworzenia, przekraczając granice poznania w tajemniczym akcie kreacji.

W środę 25 września mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej z Tolkmicka oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Tolkmicka uczestniczyli w warsztatach plastycznych przygotowanych przez edukatorki z Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. Poznawanie tajników form przestrzennych oraz tworzenie prac graficznych z wykorzystaniem wizerunków tych niezwykłych rzeźb odbywa się w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zadanie to nosi nazwę „Aleją gwiazd”, a nawiązanie do słynnego przeboju Zdzisławy Sośnickiej z 1987 roku jest zapewne intencjonalne.

Mieliśmy niebywałą przyjemność zainaugurować zajęcia edukacyjne odbywające się w ramach tego zadania, nad którym patronat medialny objęła najstarsza w Elblągu gazeta internetowa - portel.pl.

Na koniec wyrażamy nadzieję, że wykonane przez nas prace plastyczne znajdą się na wystawie wieńczącej realizację projektu, planowanej w czerwcu 2025 roku. Miejmy nadzieję, iż kolejne grupy uczestników nie przebiją nas znacząco inwencją i efektami swojej twórczej działalności. A przemiłym Paniom z Galerii EL serdecznie dziękujemy i życzymy samych sukcesów w wykonywanej z wielkim zaangażowaniem działalności edukacyjnej. Zresztą - mamy nadzieję - wkrótce spotkać się ponownie, na kolejnej randce ze sztuką.

 

Instruktor kulturalno – oświatowy

Dariusz Barton

bip.powiat.elblag.pl

bip

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski