17 maja 2012 roku, w ramach działalności Pasłęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, odbyło się spotkanie z Gabrielą Effenberg - naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Elblągu - na temat „Mennonici na Żuławach”.
Mennonici jest to jeden z nurtów anabaptyzmu, wywodzący tę nazwę od swego założyciela Menno Simonsa. W wyniku prześladowań część wspólnoty mennonickiej opuściła w 1555 roku Holandię. Na Żuławach mennonici osiedlili się na terenach dotychczas niezamieszkanych, dając początek tzw. kolonizacji olenderskiej. Byli niezwykle pracowici, wykazywali się ogromną zręcznością i kunsztem, jeśli chodzi o osuszanie bagien, w ciągu stu lat udało im się osuszyć znaczny obszar ziemi. Stworzyli kulturę o niezwykle surowych obyczajach i zasadach, ich "religią" była praca. Byli bardzo uczciwi. W wyniku I Rozbioru rozproszyli się po wielu krajach. Obecnie na świecie żyje ok. 1 mln mennonitów – szczególnie w USA, Niemczech i Rosji. Na terenie Żuław można dziś znaleźć wiele trwałych pamiątek po nich: domy podcieniowe, zabudowy gospodarcze, domy modlitwy, wiatraki, cmentarze mennonickie oraz wierzby płaczące. Obiekty te spotykamy m.in. w Markusach, Stalewie, Rozgardzie, Wikrowie, Szaleńcu, Stogach, Tropach, Fiszewie i Jeziorze.
Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem słuchaczy PUTW. Pani Gabriela zainspirowała nas do pogłębienia wiedzy o menonitach.
Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Elblągu za pomoc przy organizacji tego spotkania oraz Pani Gabrieli Effenberg za bardzo interesujące przedstawienie problematyki mennonitów na Żuławach.
Adam Bobrowicz, prezes PUTW