W Środowiskowym Domu Samopomocy w Przezmarku grupa uczestników została objęta wsparciem w ramach projektu "Uczę się, aby działać", realizowanego przez firmę Inventum we współpracy z fundacją FAIR. Dzięki tej inicjatywie uczestnicy domu zyskali okazję do rozwinięcia swoich podstawowych umiejętności w ramach różnorodnych i inspirujących warsztatów.

Jednym z kluczowych elementów projektu są warsztaty pt. "Fałszywe informacje i jak się przed nimi ustrzec". W czasach, gdy dezinformacja szerzy się w zawrotnym tempie, umiejętność rozpoznawania fałszywych wiadomości jest kluczowa. Uczestnicy uczą się w jaki sposób rozpoznawać wiarygodne źródła informacji oraz poznają narzędzia do identyfikowania nieprawdziwych treści.

W ramach projektu odbywają się także warsztaty tworzenia dokumentów oraz pozyskiwania i przetwarzania informacji. Uczestnicy uczą się, jak efektywnie tworzyć różnego rodzaju dokumenty, takie jak pisma urzędowe, listy motywacyjne czy CV. Poznają także techniki wyszukiwania informacji w Internecie oraz metody ich przetwarzania i wykorzystania w praktyce.

Kolejnym istotnym modułem są warsztaty z budżetu domowego. Zarządzanie finansami to niezbędna umiejętność, która pozwala na prowadzenie stabilnego i niezależnego życia. Warsztaty te uczą uczestników planowania wydatków, oszczędzania oraz efektywnego gospodarowania finansami, co zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.

W ramach projektu prowadzone jest również szkolenie podnoszące kompetencje cyfrowe. W dobie cyfryzacji umiejętność korzystania z technologii jest kluczowa. Warsztaty te pomagają uczestnikom opanować podstawy obsługi komputerów, korzystania z Internetu oraz bezpiecznego poruszania się w świecie cyfrowym, co otwiera przed nimi nowe możliwości zawodowe i społeczne.

Nie mniej ważne są warsztaty podnoszące kompetencje podstawowe w zakresie ekologii. Uczestnicy zdobywają wiedzę na temat ochrony środowiska oraz recyklingu. Warsztaty te inspirują do podejmowania proekologicznych działań w codziennym życiu i zwiększają świadomość ekologiczną uczestników.

Wszystkie zajęcia odbywają się w przyjaznej i wspierającej atmosferze. Każdy warsztat został starannie zaprojektowany, aby był interesujący i angażujący, co sprzyja efektywnej nauce i przyswajaniu nowych umiejętności.

Inicjatywy takie jak "Uczę się, aby działać" nie tylko wzbogacają wiedzę uczestników, ale wypływają na większą samodzielność i pewność siebie w codziennym życiu.

Dziękujemy Fundacji Aktywizacji i Rozwoju FAIR z Elbląga za możliwość przystąpienia do projektu.

Małgorzata Subocz