Przejdź do treści.

Menu

To już drugie szkolenie II klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego w 9 BBKPanc pod opieką nauczycieli: Anny Turowskiej i Bolesława Czechowskiego.

W poniedziałek po przyjeździe uczniowie zostali zakwaterowani w budynku koszarowym. Następnie odbyło się spotkanie w Sali Tradycji Brygady z Szefem Szkolenia ppłk Zbigniewem Gracą oraz kustoszem, który przybliżył kadetom historię Brygady. Tego samego dnia uczniowie uczestniczyli w treningu musztry zgodnie z planem szkolenia, a w godzinach popołudniowych – w treningu w hali sportowej. Tradycyjnie od pierwszego dnia wszyscy musieli przestrzegać regulaminu oraz porządku dnia. Każdy dzień rozpoczynał się pobudką o godz. 6.00 i zaprawą fizyczną o godz. 6.30 (trzy okrążenia wokół jednostki, ponad 3 km). Niektórzy mieli na początku problemy ze wstawaniem z tzw. „wozów”, czyli łóżek.

W kolejnych dniach kadeci brali udział w różnych szkoleniach i zawodach. We wtorek odbyły się drużynowe mistrzostwa klasy w biegu na orientację. Przed zawodami przeprowadzono instruktaż orientowania mapy, zwiedzano panzerverka nr 1 III Rzeszy. Jest to ciąg bunkrów niemieckich tzw. „Trójkąta Lidzbarskiego”. Wszystkie bunkry w tym rejonie są wysadzone zgodnie z dyrektywą Stalina w czasie II wojny światowej. Potem 6 Punktów Kontrolnych do zaliczenia. Zwyciężyła drużyna „CZARNY ORZEŁ” pod dowództwem kadetki Amelii Kołesar, II miejsce zdobył zespól „SPECJALNI” – dowódca kadetka Adrianna Kamińska, III miejsce - „KOCIAKI” kadetki Agaty Szaflik, zaszczytne IV miejsce - zespól „MARBLE” kadetki Karoliny Sabiło. Zawody zakończyły się marszem do Fromborka, zwiedzaniem pruskiego grodziska „BOGDANY”. Pod pomnikiem Kopernika odbyło się wręczenie dyplomów dla wszystkich drużyn. W drodze powrotnej do garnizonu w Braniewie kadeci zwiedzili cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej, na którym spoczywa około 31 tys. poległych w czasie II wojny światowej. Trzeciego dnia pobytu na obozie odbyło się strzelanie z karabinka pneumatycznego z trzech postaw: leżącej, klęczącej i stojącej. Zwyciężył Przemysław Ostrowski - 48 pkt. na 50 możliwych, II miejsce - Tomasz Gońca - 46 pkt., III miejsc - Hubert Iwanicki - 45 pkt. Punkty nauczania to rzut granatami, składanie i rozkładanie Beryla oraz ładowanie magazynków. Po obiedzie czas na relaks - basen lub hala sportowa, a potem musztra zespołowa plutonu połączona z nauką śpiewania piosenek marszowych. Czwartkowe zajęcia z SERE (podstawy poziomu A) to trudne ćwiczenia, które muszą przejść wszyscy żołnierze. S-survival, E-evasion, R-resistance, E-escape to praktyczne szkolenie z przetrwania, unikania, oporu i ucieczki lub ewakuacji z terenu przeciwnika albo w wypadku odłączenia się od macierzystego pododdziału. Zajęcia bardzo się podobały kadetom, bo nauczyli się rozpalać ognisko, maskować i zbudować szałas, zdobywać pożywienie itd.

W ostatnim dniu obozu szkoleniowego nastąpiło rozliczenie sprzętu kwaterunkowego i podziękowanie Dowódcy Brygady za gościnę i możliwość odbycia krótkiego, ale intensywnego szkolenia. Przez cały pobyt pogoda dopisywała, a wśród uczniów panowała przyjazna atmosfera. Na pewno nie był to stracony czas. Obóz był okazją do integracji klasy w czasie zajęć i poza nimi. Pobyt w Braniewie dał możliwość doskonalenia współdziałania w zespole oraz wspólnego funkcjonowania w warunkach innych niż w szkole. Kadeci poznali zasady służby wojskowej i pobytu w jednostce wojskowej oraz nauczyli się przestrzegać obowiązujących regulaminów. Wszyscy z niecierpliwością czekają na następny obóz, który odbędzie się w maju przyszłego roku.

Czołem żołnierze 9BBKPanc. Dziękujemy.

 

Źródło: Uczniowie II OPW - ZSEiT Pasłęk przy współpracy wychowawcy klasy Anny Turowskiej oraz nauczyciela szkolenia wojskowego - mjr rez. Bolesława Czechowskiego.

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

bip.powiat.elblag.pl

bip

Obserwuj nas na FB

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Wywiad

 

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski