Dziś 18 stycznia 2024 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Elblągu miało miejsce podpisanie umowy licencyjnej na wykorzystanie utworu pt. „Prusy. Relacja z podróży Oberlandczyka”, pomiędzy Warmińsko-Mazurskim Konserwatorem Zabytków, a Powiatem Elbląskiem reprezentowanym przez Zarząd Powiatu.
Książka autorstwa Johanna Christopha Wedekego, archiprezbitera w Osieku (dziś w gm. Godkowo) w dobrach rodziny Dohnów, stanowi nie tylko wehikuł czasu, odsyłający czytelników do przełomu XVIII i XIX wieku, ale też most pomiędzy starymi Prusami, a współczesną Polską. To fantastyczny materiał dla miłośników regionu, historyków, historyków sztuki, konserwatorów zabytków i etnologów. Znajdujemy tu wyborne opisy zachowanych do dziś (w różnym stanie) obiektów, wsi, miast oraz obyczajów ich mieszkańców w przededniu wielkich społecznych przemian. Poznajemy także ówczesny stan wiedzy i zapatrywania ludzi wykształconych w dobie oświecenia. Wydanie tej książki w języku polskim zaczęło się niezwykle – od odnalezienia oryginału w bibliotece cyfrowej przez Magdalenę Żółtowską-Sikorę, jego późniejszą tłumaczkę. Możemy zastanawiać się, czy faktycznie to ona znalazła tę opowieść, czy to raczej opowieść wybrała właśnie ją – mieszkankę dawnej oberlandzkiej wsi i miłośniczkę lokalnej historii, a do tego tłumaczkę i przewodniczkę. Jednak wszystko to byłoby niewystarczające, gdyby nie jej dogłębne zrozumienie Prus, a zwłaszcza Oberlandu, oraz oddanie całym sercem swej małej ojczyźnie. I właśnie to wspólne uczucie – łączące pastora Wedekego oraz tłumaczkę z tą krainą – stanowi siłę przekładu owej niezwykłej opowieści. Polskie wydanie zyskało dodatkową wartość w postaci urzekających, impresyjnych ilustracji elbląskiego artysty Jerzego Domino. Książka powstała dzięki wsparciu Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który uwierzył w projekt i z radością wsparł jego realizację, przyczyniając się do popularyzacji wiedzy o regionie.
Zapraszamy do lektury!!!