W poniedziałek, 22 maja 2023 r. w Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym miało miejsce uroczyste zakończenie i podsumowanie dwóch projektów zrealizowanych w ramach programu grantowego „WENA”. W tym szczególnym dniu swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Fundacji Rodziny Staraków oraz Organu Prowadzącego, a także zaproszeni Goście z zaprzyjaźnionych instytucji kultury.

Cieszymy się, że aż dwie dotacje Fundacji Rodziny Staraków w konkursie na projekt edukacyjno-artystyczny „Sztuka naprawiania świata” przyznano Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, na rok szkolny 2022/2023. Ten prestiżowy program skierowany do uczniów szkół plastycznych z całej Polski pozwolił zrealizować dwa różnorodne projekty, które miały na celu poszerzenie możliwości edukacyjnych o zagadnienia spoza podstawy programowej, a tym samym wspierać kreatywność i poczucie sprawczości młodzieży. W projektach wzięły udział przede wszystkim uczennice kl. II i III LSP. Do realizacji prac projektowych podeszły z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem. Zwieńczenie projektów stanowiła również wystawa prac, których znaczenie przybliżali Gościom twórcy – jako przewodnicy.

Projekt „Kinestezje” zaprojektowany przez panią Paulinę Łuczak, nauczycielkę historii sztuki, kładł nacisk przede wszystkim na poznanie sztuki konceptualnej, zwiększenie wiedzy z zakresu historii sztuki, a następnie stworzenie prac, które będą rezultatem przemyśleń na temat współczesnych problemów, zagrożeń, ale także bezpiecznej przestrzeni tak potrzebnej w obecnych czasach. „Po co nam ten cały film?” według pomysłu pani Katarzyny Swoińskiej, nauczycielki technik druku to odpowiedź na zmagania popandemicznej rzeczywistości w formie tworzonych opowieści graficznych. Inspiracją do wypowiedzi stał się Film Balkonowy oraz spotkanie autorskie z reżyserem, Pawłem Łozińskim. Efektem pracy uczennic są autorskie grafiki, katalog i prezentacja filmowa. Całość to zestaw do wędrującego Projektu, który od września będzie można oglądać w wybranych instytucjach kultury i sztuki.

Zakończeniu projektów towarzyszyło wiele emocji i wzruszeń. Mamy nadzieję, że działania projektowe przyczynią się do następnych twórczych poszukiwań naszych Uczennic i Uczniów. Pełny opis działań dostępny jest na stronie internetowej Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym: https://liceumplastyczne.elblag.com.pl/new/wena-2/

Katarzyna Swoińska, Paulina Łuczak - koordynatorki projektów