Po raz kolejny władze samorządowe Elbląga, wspierające od wielu lat osoby zajmujące się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury, przyznały specjalne nagrody oraz Stypendia Artystyczne i Kulturalne.

Wśród wielu laureatów Stypendium Artystycznego znalazły się nasze młodzieżowe znakomitości twórcze, czyli: Maja Bartnicka, Natalia Perucka i Justyna Kanownik– tegoroczne absolwentki naszego liceum.

Maja Bartnicka dotychczas wzięła udział w wielu konkursach. W jej dorobku znalazło się między innymi zajęcie pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Biennale Inspiracji ,,Początek", a jej nagrodzona praca zdobiła galę wręczenia stypendiów. Reprezentowała szkołę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym z rysunku, malarstwa i rzeźby. Zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie graficznym #ObrońcyNiepodległej, organizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, III miejsce w konkursie historycznym Patria Nostra 2022, otrzymała Nagrodę Dyrektora w ogólnopolskim konkursie „JA” z dziedziny fotografii. Jej prace znalazły się na międzynarodowej wystawie Satyrykon 2022 i na wystawie poplenerowej w Galerii Nobilis CSE „Światowid”.

Justyna Kanownik to uczennica, która otrzymała Nagrodę Specjalną im. Profesora Jerzego Ostrogórskiego w XV Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych oraz Grand Prix w III Ogólnopolskim Biennale Inspiracji "Początek". Prace Justyny Kanownik można było zobaczyć na dwóch wystawach pokonkursowych: V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. "Śladami Tadeusza Kulisiewicza - wędrówki ze szkicownikiem" oraz XII Międzynarodowym Biennale "Portret Rodzinny. Czas Pandemii". Laureatka wzięła udział w zbiorowej wystawie "Jazz przez sito" w Centrum Sztuki Galeria El podczas trwania festiwalu Jazzbląg X.

Dodatkowo, zorganizowała dwie własne wystawy indywidualne, brała udział w zbiorowych ekspozycjach oraz otrzymała wiele nagród, takich jak: 1. miejsce w XXVII Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo-Malarskim im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów najstarszych klas liceów plastycznych czy  3. miejsce w kategorii  dorośli w XXIII Ogólnopolskim konkursie Ceramiony.

Jestem bardzo wdzięczna za stypendium. Jest to dla mnie nie tylko ogromne wyróżnienie, ale również wsparcie i motywacja do dalszego rozwoju artystycznego. Mam nadzieję, że nagroda pozwoli mi na udział w kolejnych artystycznych przedsięwzięciach oraz na otrzymywanie następnych wyróżnień i nagród – komentuje Justyna.

Natalia Perucka otrzymała wyróżnienie na III Ogólnopolskim Biennale Inspiracji „Początek”,
Nagrodę Dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy w V Międzynarodowym Triennale Grafiki „Pomiędzy nami”. Brała udział w prestiżowym ogólnopolskim plenerze konkursowym dla klas drugich i trzecich, tj. XIV Ogólnopolskim Plenerze Malarskim „Perła Renesansu” organizowanym w Zamościu. Przeszła także do II etapu w prestiżowym przeglądzie szkół plastycznych „Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Centrum Edukacji Artystycznej dla uczniów III klas liceów plastycznych. Wszystkie konkursy były objęte patronatem CEA.

Uczennicom gratulujemy geniuszu, życzymy wiary i wytrwałości w procesie realizacji własnych marzeń, a także inspiracji bez liku i twórczego spełnienia oraz pomyślności w życiu osobistym.

LSP