17 maja 2023 roku o godzinie 12:30 odbył się uroczysty apel z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka, nadania sztandaru oraz otwarcia nowej siedziby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu wraz z Jednostką Ratowniczo Gaśniczą nr 1.

W obchodach udział wzięli funkcjonariusze i pracownicy PSP z Warmii i Mazur, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, sympatycy pożarnictwa oraz zaproszeni goście, a wśród nich między innymi:

• Zbigniew Babalski - Poseł na Sejm RP,
  • Elżbieta Gelert - Poseł na Sejm RP,
  • Robert Gontarz – Poseł na Sejm RP,
  • Leonard Krasulski - Poseł na Sejm RP,
  • Bogusława Orzechowska – Senator RP,
  • Błażej Poboży – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji,
  • Andrzej Śliwka - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych,
  • Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski,
  • JE Jacek Jezierski  – Biskup Diecezji Elbląskiej,
  • nadbryg. Tomasz Komoszyński – Warmińsko Mazurski Komendant Wojewódzki PSP,
  • Generał Brygady Wojciech Ziółkowski - Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej,
  • Maciej Romanowski – Starosta Elbląski,
  • Witold Wróblewski – Prezydent miasta Elbląg,
  • Ryszard Bomba – Przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzina Katyńska,
  • Ryszard Janusz – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP,
  • Wiesław Śniecikowski – Burmistrz Pasłęka,

Samorządowcy, szefowie i przedstawiciele służb mundurowych i Wojska Polskiego, a także szefowie i przedstawiciele instytucji i podmiotów współpracujących.

Rozpoczęcie obchodów zostało poprzedzone mszą świętą koncelebrowaną w intencji strażaków w Katedrze pw. św. Mikołaja przez JE bp. Jacka Jezierskiego. Dalsza część  uroczystości przeniosła się na plac przy nowej siedzibie KM PSP w Elblągu, gdzie odbył się uroczysty apel.

Uroczystość rozpoczęto złożeniem meldunku Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażejowi Pobożemu, po czym nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz odegranie hymnu państwowego.

Następnie Komendant Miejski PSP w Elblągu  bryg. Łukasz Kochan przywitał wszystkich zebranych na uroczystości. Po wygłoszeniu krótkiego przemówienia, odbyło się wręczenie sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, wbicie pamiątkowych gwoździ w jego drzewiec oraz złożenie wpisów w księdze pamiątkowej.

Po tej części nastąpiło wręczenie strażakom Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz osobom zasłużonym dla ochrony przeciwpożarowej odznaczeń państwowych i resortowych, Dyplomów Komendanta Głównego PSP, jak również nadane zostały wyższe stopnie służbowe dla funkcjonariuszy.

Szczególnym momentem uroczystości było symboliczne przekazanie klucza do nowego budynku Komendy Miejskiej PSP w Elblągu bryg. Łukaszowi Kochan, komendantowi elbląskich strażaków. Do  nowej siedziby elbląscy strażacy przenosili się etapami już od połowy 2022 roku, jednak jej całkowite przeniesienie zakończyło się w kwietniu tego roku.

W dalszej części uroczystości miało miejsce posadzenie dębu pamięci dla uhonorowania kpt. Mieczysława Danhoffera naczelnika Straży Pożarnej w Drohobyczu, kapitana 53 pułku piechoty, żołnierza września 1939 r. , więzionego, następnie zamordowanego przez NKWD trybem katyńskim, pochowanym na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kojowie-Bykowni.

Uroczysty apel zakończyły przemówienia zgromadzonych gości oraz defilada Warmińsko-Mazurskiej Kompanii Honorowej PSP, pocztów sztandarowych oraz funkcjonariuszy KM PSP w Elblągu.

Po oficjalnych uroczystościach na terenie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej odbył się piknik strażacki, który był okazją do obejrzenia nowego obiektu, pojazdów pożarniczych oraz przyjrzeniu się pracy elbląskich strażaków od środka.

Tegoroczne Obchody Dnia Strażaka miały wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Własny sztandar to wielki zaszczyt i honor, oraz wyraz wielkiego uznania dla ofiarnej służby elbląskich strażaków.

Wydarzenie objęte było honorowym patronatem starosty elbląskiego.

Opracowanie i zdjęcia KM PSP w Elblągu