Dwa tygodnie minęły bardzo szybko i już w sobotę przed majowym weekendem młodzież odbywająca staże w niemieckich zakładach pracy wróciła do Polski.

Ośmiu uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku kształcących się w technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz w branżowej szkole I stopnia pod kierunkiem berlińskich pracodawców celująco wykonywała swoje zadania i realizowała cele projektu Erasmus+ „Europejskie staże drogą do profesjonalizmu”. Młodzież zapoznała się z innymi standardami pracy, nowymi metodami wykonywania usług oraz ze sposobami skutecznej komunikacji w języku obcym.

16 kwietnia 2022 r. uczestnicy projektu i ich opiekunowie: pani Monika Kucińska i pani Aneta Wołosz wyruszyli koleją - zielony transport na dwutygodniowe staże. Po wyczerpującej niedzieli już w poniedziałek młodzież spotkała się w siedzibie partnera Berlink, gdzie powitano serdecznie uczestników i przeprowadzono szkolenie BHP. Tego samego dnia nastąpiły prezentacje w firmach przyjmujących uczniów na staże, zwiedzanie głównych punktów miasta i spacer ulicami Berlina.

Uczniowie sporą część pobytu spędzili w zakładach pracy. Młodzież z klasy drugiej technikum żywienia i usług gastronomicznych odbywała staże w restauracjach na stanowisku pomoc w kuchni, a grupa z klasy trzeciej pomagała przy obsłudze klienta. Uczeń szkoły branżowej - mechanik samochodowy zdobywał doświadczenie w warsztacie samochodowym pod czujnym okiem międzynarodowego zespołu.

Ciężka praca zawsze jest nagradzana, więc uczniowie mieli również wolny czas na spacery, zwiedzanie oraz zakupy. Weekend spędzili w aktywny sposób, zwiedzając i podziwiając m.in. panoramę miasta z kopuły gmachu niemieckiego parlamentu Bundestag o zachodzie słońca. Uczniowie zdecydowali również, że wjadą na najwyższe piętro słynnej Wieży Telewizyjnej Berlin. Kolejny zachód słońca z tego punktu zrobił chyba największe wrażenie.

Po dwóch tygodniach uczniowie z uzyskanymi certyfikatami potwierdzającymi udział w mobilności wrócili do Polski. Pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia praktykanci na długo zachowają w  pamięci wspomnienia z pobytu.

Każda udana aktywność uczniów cieszy i daje impuls do dalszych działań. Już przygotowanie do wyjazdu, które trwało 5 miesięcy, miało wymiar edukacyjny. Młodzież tworzyła pierwsze CV, które skutkowały zdobyciem odpowiedniego miejsca pracy, uczestniczyła w warsztatach z rozwoju osobistego i integracji a także rozwijała umiejętności komunikacji w języku niemieckim. Natomiast sam wyjazd był dla niej ogromem doświadczeń. Każdego dnia uczniowie samodzielnie odnajdywali się w nowym miejscu, podróżując różnymi środkami lokomocji, w różne części miasta. W miejscu pracy tworzyli zespół z osobami o często odmiennej mentalności kulturowej, komunikowali się w języku obcym, a co więcej, obserwowali życie kolorowego multikulturowego Berlina.

Zdobywając unijne fundusze, szkoła ma nadzieję wyposażyć młodzież w niezbędne umiejętności i kompetencje zawodowe, społeczne czy językowe, a dodatkowo chce promować aktywne postawy, potrzebę samorozwoju, gotowość w przełamywaniu barier, aby młodzi ludzie mogli sami kreować swoją zawodową przyszłość. Jak dotąd udaje się to w 100%. Uczniowie wracający ze stażu przyznają, że czują większą pewność siebie, uświadamiają sobie, że nie odczuwają lęku przed nieznanym, ale przede wszystkim podkreślają potrzebę nauki języków obcych.

Należy dodać, że wartość dotychczas podjętych działań na tym etapie realizacji wyniosła ponad 36 tysięcy euro, a pod koniec maja 2023 rozpoczyna się kolejna mobilność, tym razem w Rimini.

Zapraszamy do prześledzenia relacji z pobytu uczniów ZSEiT w Setubal w Portugalii oraz w Berlinie na stronie szkoły: zseit.paslek.edu.pl i na portalu społecznościowym Facebook.

Info ZSEiT: Aneta Wołosz