Niegdyś Konfucjusz, słynny chiński filozof, wypowiedział bardzo mądre słowa: Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu. Ta maksyma od lat przyświeca młodym uczniom, rodzącym się artystom Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, którzy nie bojąc się mierzyć z dziedzictwem minionych lat, z zadowoleniem szukają własnej, unikatowej drogi.

Uczniowie, pod wnikliwym okiem nauczycieli, w dniach 4, 5 i 8 maja postanowili przemodelować otaczającą ich rzeczywistość swoją myślą, spojrzeniem, ruchem ręki, swoją pracą i swoim wpływem. Podczas trzydniowego pleneru, młodzież kierowała swoją uwagę na wybrane przez nich, utkwione w bezruchu fragmenty rzeczywistości, niczym obrazy zatrzymane na ekranie podczas wyświetlania filmu, i wytrącając je z fazy uśpienia, kreowała nowe wyobrażenia, nieruchome wizerunki inspirowała do artystycznej przemiany.

4 maja młodzi artyści mierzyli się z tematem architektonicznego kadru miejskiego. Bryła, przestrzeń, iluzja trójwymiarowości na płaszczyźnie, perspektywa i kompozycja to słowa klucze, które można było odnaleźć w uczniowskich pracach – niekiedy monochromatycznych, innym razem rozegranych z kolorem, ale też wrażliwych, przefiltrowanych przez ich własną emocjonalność i warsztat.

5 maja skorzystaliśmy z zaproszenia #Nadleśnictwa ElblągPark Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, aby bliżej poznać to, co na co dzień znajduje się bardzo blisko nas, a nie zawsze zostaje docenione, zauważone, podziwiane, poddane kontemplacji, namalowane i naszkicowane. To był dzień zachwytu nad lasem, materialnością zieleni i drzew. Był czas na integrację, spacery, rozmowy, opowieści. Uczniowie, oddając się pracy twórczej, zwracali uwagę na najdrobniejsze niuanse, ponieważ to właśnie one wpływały na niepowtarzalny klimat ich obrazów - pejzaży.

8 maja z kolei spotkaliśmy się w Parku Kajki, malowniczym przyrodniczo miejscu z wkomponowanymi w przestrzeń surowymi formami przestrzennymi. Otwarciem pleneru stało się spotkanie z Maciejem Olewniczakiem #Centrum Sztuki Galeria E , który z niezwykłą precyzją wprowadził nas w świat szlaku form, opowiedział o ludziach sztuki, historii biennale form, o elbląskim Zamechu. Moc tej opowieści zainspirowała nas do pracy twórczej. Powstała seria szkiców, a wybrane można obejrzeć w siedzibie#Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej przy ulicy Bohaterów Westerplatte 18 do końca czerwca. Miniwystawę przygotowali sami autorzy.

Dla uczniów niewątpliwie były to bardzo ważne trzy dni. Rozwój warsztatu malarskiego, swoboda działania, czyli planowanie samodzielnej pracy twórczej, połączonej z możliwością wnikliwej obserwacji zjawisk natury, rzeczywistości, było dla młodych, nieukształtowanych jeszcze artystów fenomenalnym doświadczeniem warsztatowym i poznawczym.

info: LSP