Nikt tak pięknie nie pisał o miłości, przemijaniu, czasie, relacjach międzyludzkich i śmierci tak jak Wisława Szymborska. W 1996 roku poetka otrzymała literacką Nagrodę Nobla „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”– jak czytamy w uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego. A decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Wisława Szymborska jest patronką roku 2023. W ramach obchodów Roku Wisławy Szymborskiej, a także setnej rocznicy urodzin noblistki, nauczyciel bibliotekarz, Beata Naumczyk, wraz z paniami polonistkami, Dorotą Ćwik, Moniką Kozakiewicz oraz Emilią Kołecką–Duda, zrealizowały projekt pod hasłem „Szymborska”. Przeprowadzono cykl spotkań, podczas których uczniowie wraz z nauczycielami oddali się przyjemności słuchania i czytania poezji noblistki. Odpowiednią atmosferę zapewniły słowa poetki, piosenka do wiersza „Nic dwa razy” w wykonaniu Sanah oraz zaangażowanie młodzieży. Uczniowie, po zaprezenowaniu swoich ulubionych utworów, zapoznali się z ciekawostkami z prywatnego życia noblistki. Poetyckie spotkania były ucztą dla wielu zmysłów, okazją do refleksji i przemyśleń. Pozwoliły na złapanie dystansu wobec codzienności. W ramach projektu organizatorki wykonały na każdym piętrze szkoły tematyczne gazetki ścienne: prywatne zdjęcia poetki, fragmenty wierszy, ciekawostki z życia Szymborskiej. Zorganizowano również konkurs plastyczny w dwóch różnych kategoriach tematycznych – poezja Szymborskiej oczami uczniów oraz portret poetki. W konkursie wzięło udział 29 uczestników. Komisja w składzie: pani Elżbieta Wasiuk, pani Iwona Jachimek, oraz pan Tomasz Rozenbajgier, oceniła prace pod kątem pomysłowości i oryginalności, jakości i estetyki wykonania, kompozycji, czytelności przesłania. Niełatwo było wybrać zwycięzców, ponieważ poziom wszystkich prac był wysoki.
Laureatami konkursu zostali:
kategoria „Portret Wisławy Szymborskiej

1 miejsce ex aequo : Juchniewicz Zuzanna, kl.4D LO, Żylis Adela, kl.3A LO
2 miejsce : Rzymska Zofia, kl.2 TA
3 miejsce: Iwaniec Anita, kl.3B LO

kategoria Poezja Szymborskiej oczami uczniów:

1 miejsce : Hulanicka Julia, kl.3A LO
2 miejsce: Jarzęcka Kinga kl.kl.3 BS

Komisja wyróżniła pracę
Filip Kariny i Brulińskiej Laury, kl.3B LO ( praca grupowa)
. Laureaci konkursów otrzymali nagrody w formie bonów pieniężnych, pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia w formie długopisów z logo szkoły. Wszyscy uczniowie dostali również pamiątkowe dyplomy.

Info. ZS