19 kwietnia 2023 roku w Liceum Sztuk Plastycznych cała społeczność szkolna wspominała 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Z tej okazji odwiedził nas pan Bartosz Januszewski z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, autor książki „Kino polskie pod okupacją”.

Pan Bartosz Januszewski poprowadził dla naszych uczniów prelekcję dotyczącą Szoa, czyli zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Mimo bardzo trudnego, makabrycznego wręcz tematu, pan Bartosz Januszewski opowiadał o wydarzeniach tego okresu z zaangażowaniem, szacunkiem i przejęciem, zdecydowanie w sposób, w jaki może opowiadać entuzjasta swej dziedziny. Nasi uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję zadać nurtujące ich pytania oraz uzyskać na nie aż nadto wyczerpująca odpowiedź. Zdecydowanie takie spotkania są nam potrzebne- należy dbać aby pamięć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości, męstwo i bohaterstwo tych, którzy się im sprzeciwiali, nigdy się nie zatarła, a wręcz przeciwnie, stała się dla nas ważną lekcją i przestrogą na przyszłość, gdyż w myśl słów George Santayana: „Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie.”

Społeczność Liceum Sztuk Plastycznych chciałaby wyrazić swoją wdzięczność za odwiedziny i poprowadzenie prelekcji oraz przekazane z tej okazji materiały dydaktyczne: reprodukcja „Protestu” Zofii Kossak-Szczuckiej oraz teki edukacyjnej „Zagłada Żydów polskich w czasie II wojny światowej”.