Czy to prawda, że Żuławom, jak i wielu innym regionom w Europie, w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat grozi potop wskutek zmian klimatycznych, jakie zachodzą na świecie? Jakie ewentualnie kroki powinny zostać podjęte, aby temu zapobiec? - To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiadali prelegenci zaproszeni przez organizatorów konferencji pt. „Czy grozi nam potop? Wpływ zmian klimatycznych na Żuławy Delty Wisły”.

Konferencja odbyła się 19 kwietnia w Żuławskim Parku Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim. Organizatorami byli Klub Nowodworski i Stowarzyszenie Żuławy.

W programie konferencji znalazły się wystąpienia:

• prof. dr hab. Jacka Piskozuba, Kierownika Zakładu Dynamiki Morza Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk - Wpływ wzrostu poziomu morza na Żuławy;
  • Janusza Topiłko - Eksperta Wydziału Prognoz i Opracowań Hydrologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Wpływ prognozowanych zmian klimatu na wzrost zagrożenia powodziowego od wód Zalewu Wiślanego;
  • Andrzeja Winiarskiego, Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Wody Polskie - Zabezpieczenie przed skutkami powodzi i suszy w kontekście działalności Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie;
  • Jerzego Boczonia, Prezesa Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych - Zadania organizacji pozarządowych w walce ze zmianami klimatycznymi.
  • Jacka Michalskiego, Prezesa Stowarzyszenia Żuławy, Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego - Potrzeby i obawy samorządów żuławskich.

Udział w Konferencji wzięli przedstawiciele powiatu elbląskiego Genowefa Kwoczek Przewodnicząca Rady Powiatu w Elblągu oraz Grzegorz Dawidziuk pracownik Starostwa Powiatowego w Elblągu.

zdjecie nr 3: PGW Wody Polskie