Przejdź do treści.

Menu

Starosta Elbląski Maciej Romanowski podkreśla, że od początku wojny w pomoc uchodźcom z Ukrainy bardzo zaangażowali się mieszkańcy m.in. powiatu elbląskiego.  - Kluczowa dla poradzenia sobie z wyzwaniem migracyjnym związanym z napływem uchodźców wojennych była mobilizacja polskiego społeczeństwa w pomoc uciekinierom – mówił.- Jesteśmy w gotowości do zakwaterowania 200 osób. Na chwilę obecną w miejscach przygotowanych przez samorządy przebywa 35 osób.

Powiat elbląski podzielony jest na 9 jednostek administracyjnych: 3 o charakterze miejsko-wiejskim: Młynary, Pasłęk, Tolkmicko oraz 6 o charakterze wiejskim: Elbląg, Gronowo Elbląskie, Godkowo, Markusy, Milejewo, Rychliki. 

Atak Rosji na Ukrainę nastąpił 24 lutego 2022 roku. Choć był on wcześniej przewidywany, to jego skala, zakres i brutalność w pierwszych dniach zaskoczył rządy wielu państw, w tym Polski. Trudno jednak było być odpowiednio przygotowanym m.in. na skalę napływu uchodźców wojennych. Polska już pierwszego dnia podjęła dobrą decyzję o otwarciu granic i kierowania uciekających przed wojną do przejść granicznych. Uniknięto dzięki temu prób przekraczania granicy poza oficjalnymi przejściami. Ograniczenie procedur kontrolnych i rejestracyjnych do minimum ograniczyło kolejki na granicy, choć i tak na przełomie lutego i marca trzeba było oczekiwać na przekroczenie granicy nawet kilkanaście godzin. Było to jednak spowodowane głównie ograniczeniami po stronie ukraińskiej

– zaznaczył  Maciej Romanowski.

Do Polski przyjechały głównie kobiety i dzieci. - Rząd postanowił ustabilizować ich sytuację i automatycznie wydłużył prawo do pobytu w Polsce – dodał Maciej Romanowski.

Starosta Elbląski podkreślił, że jednym z kluczowych działań z punktu widzenia radzenia sobie z wyzwaniem migracyjnym związanym z napływem uciekinierów przed wojną było przyjęcie przez Polskę ustawy o pomocy Ukraińcom. 

Przewidywała ona w szczególności prawo do 18-miesięcznego pobytu w Polsce, o ile przerwa w tym pobycie nie jest dłuższa niż 1 miesiąc, możliwość otrzymania numeru PESEL, możliwość otrzymania profilu zaufanego, pomoc zapewniana przez wojewodów w postaci: zakwaterowania, wyżywienia, transportu do miejsc zakwaterowania, zapewnienia środków czystości i higieny osobistej oraz dostęp do służy zdrowia, dostęp do świadczeń na takich samych zasadach jak obywatele polscy, w tym przede wszystkim: świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego (500+), świadczenia dobry start, rodzinnego kapitału opiekuńczego, dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, otrzymania jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę, przeznaczonego na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe, legalny dostęp do rynku pracy, jeżeli pracodawca zawiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy właściwy powiatowy urząd pracy oraz prowadzenia działalności gospodarczej

– wymieniał Maciej Romanowski. 
 

Dodatkowe ułatwienia, jak zapewnia Starosta Elbląski, zostały również wprowadzone w zakresie dostępu do zawodu nauczyciela, lekarza, lekarki i pielęgniarza, pielęgniarki oraz dla studentów i studentek i pracowników oraz pracowniczek szkół wyższych. - Bardzo ważnym instrumentem było również finansowanie pobytu uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przebywali w prywatnych domach czy mieszkaniach. Wypłata świadczenia pieniężnego za zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, tzw. świadczenie 40 zł może być wypłacane przez okres maksymalnie 120 dni na osobę, od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej  – mówił  Maciej Romanowski. - Skala wsparcia dla uchodźców z Ukrainy jest zdecydowanie bezprecedensowa.
 

Rząd i społeczeństwo naszego kraju w pełni zdało egzamin w niesieniu pomocy uchodźcom. Pomoc ta przybrała różne formy i dotyczyła zarówno sfery socjalnej w tym mieszkaniowej, finansowej, zdrowotnej, edukacyjnej jak również sfery legislacyjnej ze spec ustawą na czele.  Ustawa uregulowała wszystkie sprawy związane z pobytem Ukraińców w naszym kraju

– dodał Maciej Romanowski.

Działania w powiecie elbląskim związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy koordynuje Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.- Rolę koordynatora tych działań w naszym województwie przejął na siebie Wojewoda i podległe jemu służby – mówił Działania w powiecie elbląskim związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy koordynuje Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. - My samorządowcy przez cały ten okres realizowaliśmy Jego ustalenia aktywnie włączając się w ich realizację.

- Na szczeblu województwa utworzony został punkt recepcyjny, który posiadał wszelkie informacje w zakresie zakwaterowania, pomocy medycznej, psychologicznej, prawnej itp. To z tego poziomu szczególnie w pierwszej fazie udzielania pomocy kierowani byli uchodźcy do miejsc zakwaterowania rozlokowanych w całym województwie – zapewnił Maciej Romanowski.

Jak sytuacja wygląda w elbląskim starostwie? - W Starostwie jak i w każdym Urzędzie Gminy utworzyliśmy punkty informacyjne funkcjonujące całodobowo posiadające pełną wiedzę z zakresu wsparcia migrantów – informuje Maciej Romanowski. - Utworzyliśmy w każdej gminie punkty przyjęcia dla nich darów, które strażacy z KM PSP własnym transportem odwozili do wojewódzkiego magazynu w Olsztynie. Partycypowaliśmy, szczególnie w pierwszym okresie napływu do naszego kraju uchodźców w ich transporcie z obszarów nadgranicznych do punktu recepcyjnego Wojewody i dalej do miejsca ich zakwaterowania. W tym zakresie współdziałaliśmy z przewoźnikami, którzy wyrażali chęć udzielenia takiej pomocy.

- Zgodnie z poleceniem Wojewody nasze samorządy w tym również Starostwo przygotowały miejsca do zakwaterowania uchodźców wyposażone we wszystkie niezbędne do życia środki. Miejsca te zostały przekazane do banku danych Wojewody i są w gotowości do zakwaterowania 200 osób. Na chwilę obecną w miejscach przygotowanych przez samorządy przebywa 35 osób. Również, mieszkańcy naszego powiatu dla potrzeb Ukraińców udostępnili swoje mieszkania dając im „wikt i opierunek” (takich rodzin jest 48 i przebywa tam 328 uchodźców). Dzieci i młodzież ukraińska uczestniczy w zajęciach szkolnych i jest ich 38. Dziś trudno jest przewidzieć, jaka będzie przyszłość tych ludzi w naszym kraju, ale pewne jest, że zależy ona w głównej mierze od wydarzeń wojennych w Ukrainie i przyszłej odbudowy tego państwa – mówił Maciej Romanowski.

KJ
Zdjęcie numer 1 w artykule: Wywiad Starosty Elbląskiego dla info.elblag.pl
info i zdjęcie: info.elblag.pl
 

bip.powiat.elblag.pl

bip

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski