Przejdź do treści.

Menu

8 marca, po raz pierwszy w naszej szkole, odbyła się debata oksfordzka.  Podczas niej gościliśmy w naszych progach wielu znamienitych gości w tym uczniów IV LO w Elblągu oraz uczniów i dyrektorów pasłęckich szkół, by wspólnie z nimi zmierzyć się z tematem debaty. Razem mieliśmy za zadanie dojść do wniosku, czy prawdą jest stwierdzenie, iż Żuławy są faktycznie nieatrakcyjnym, niedobrym miejscem do życia.

Przygotowania do debaty zaczęły się mniej więcej miesiąc przed planowanym wystąpieniem. Najważniejsze były dla nas szczere chęci i pragnienie zgłębienia wiedzy w temacie Żuław.  Powtarzaliśmy regularnie zasady oksfordzkiej dyskusji i wszelakie informacje związane z zagadnieniem. Całość pilnie nadzorowały i wspierały nauczycielki - Małgorzata Wolska i Katarzyna Malesa. Odbyły się dwa spotkania służące wspólnemu uporządkowaniu zdobytej wiedzy. Zadbaliśmy również o jakościowe źródła, gdyż mogliśmy gościć w naszych murach, prezesa PTTK Odział Ziemi Elbląskiej Pana Leszka Marcinkowskiego i skorzystać z jego doświadczenia, wiedzy i opinii o krainie na wodzie. 

Podczas oczekiwanego dnia, dwie osoby z naszej szkoły miały zaszczyt wystąpienia jako osoby podsumowujące temat w zespole propozycji jak i opozycji.  Reszta z nas, siedząca na widowni, miała po obejrzeniu i wysłuchaniu możliwość zadania pytań uczestnikom debaty. Nie byliśmy więc bierni. Dodatkowo nasz głos przyczynił się do stwierdzenia, jak bardzo dana drużyna wpłynęła na naszą opinię podczas głosowań. Wywiązała się również dyskusja, podczas której każdy z nas mógł przedstawić swój pomysł na pozytywne zmiany w terenie terenu, który stanowił sedno tematu. 

Na zakończenie zaproszeni goście i uczniowie, którzy brali udział w debacie otrzymali podarunki, zarówno od nas – gospodarzy (efektowne szkice wykonane przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych) jaki i od Przewodniczącej Rady Powiatu Genowefy Kwoczek oraz Wicestarosty Elbląskiego Ryszarda Zająca.

Później nastąpiło wspólne świętowanie przy poczęstunku przygotowanym przez uczniów ze specjalizacji gastronomicznej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. 

Całość spotkania wywarła na wszystkich bez wątpienia pozytywne wrażenie. Mieliśmy możliwość spróbować naszych sił i udzielić się w rozważaniu ważnego tematu. To doświadczenie nauczyło nas lepszego, pełniejszego argumentowania swojego stanowiska oraz pokazało nam, jak umiejętności retoryczne wpływają na odbiorców wypowiedzi. Przekonaliśmy się, że można ze sobą kulturalnie i rzeczowo dyskutować - bez agresji, z szacunkiem dla rozmówcy i jego poglądów, często odmiennych od naszych. Z pewnością nie traktujemy tego wydarzenia jako przelotny epizod, więc możecie spodziewać się jeszcze więcej podobnych wydarzeń. 

 

Agata Rubel kl. III Liceum Sztuk Plastycznych

zdjęcia w artykule: https://www.powiat.elblag.pl/pl/strona-glowna-2/8033-debata-oxfordzka-zulawy-nie-sa-dobrym-miejscem-do-zycia

bip.powiat.elblag.pl

bip

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski