W cerkwii greckokatolickiej pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela przy ul. Traugutta 40 wystapił 21 stycznia br. Ukraiński Chór Męski "Żurawli", który zaprezentował kilkanaście kolęd naszych południowo-wschodnich sąsiadów. W trakcie trwającego blisko 1,5 godziny koncertu była także okazja do wysłuchania kilku pieśni patriotycznych.

Uroczystość zgromadziła duchowieństwo grecko- i rzymskokatolickie, władze samorządowe miasta - z prezydentem Witoldem Wróblewskim na czele oraz powiatu elbląskiego - starostę Macieja Romanowskiego reprezentowała Agnieszka Chrzanowska, naczelnik Wydziału Organizacyjnego. Wśród duchowieństwa najdostojniejszym gościem był greckokatolicki ordynariusz diecezji olsztyńsko-gdańskiej ks. Arkadiusz Trochanowski.

Występujący już po zakończeniu koncertu duchowny podziękował za solidarność i pomoc narodu polskiego w stosunku do zaatakowanej przez rosyjskiego agresora Ukrainy i obywateli tego państwa. Proboszcz parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela ks. Andrzej Sroka podkreślił z kolei rolę kultury w zachowaniu dziedzictwa narodowego.  „Naród żyje tak długo, jak długo żyje jego kultura”- powiedział gospodarz parafii, odnosząc się bezpośrednio do zakończonego koncertu "Żurawli".

Reprezentacyjny zespół chóralny Związku Ukraińców w Polsce "Żurawli" istnieje od 1972 roku i zrzesza chórzystów z całego kraju. Siedzibą chóru jest Warszawa. Repertuar zespołu obejmuje ukraińską muzykę ludową oraz najwybitniejsze kompozycje ukraińskiej klasyki chóralnej.

Agnieszka Chrzanowska