Dwudniowe obchody w Karczowiskach rozpoczął występ Orkiestry Dętej OSP z Zielonki Pasłęckiej. Po wprowadzeniu sztandaru głos zabrał prezes Zarządu Regionalnego PZP w Elblągu Waldemar Badeński. Następnie Tadeusz Dylon Prezydent PZP przedstawił historię organizacji, która bierze swój początek od utworzonego w 1881 roku Towarzystwa Pszczelniczego na Wielkie Księstwo Poznańskie. Następnie w wolnej Polsce w 1920 roku utworzono Naczelny Związek Towarzystwa Pszczelniczego. Początek dzisiejszej organizacji to rok 1957, kiedy powstał Polski Związek Pszczelarski.

Prezes Waldemar Badeński wyróżnił wielu pszczelarzy za ich piękną działalność. Z ziemi pasłęckiej uhonorowana została srebrną odznaką RZP pani Jolanta Pliszka. Starosta Elbląski Maciej Romanowski w imieniu władz samorządowych wyróżnił Waldemara Badeńskiego za całokształt jego pracy na rzecz rozwoju pszczelarstwa.

Prezes Badeński wyróżnił z kolei samorządowców z Gronowa, Pasłęka, Elbląga i powiatu elbląskiego za ich wsparcie rozwoju pszczelarstwa.

W trakcie uroczystości odsłonięto pomnik ks. dr Jana Dzierżona górnośląskiego pszczelarza, uczonego, który jest nazywany ojcem współczesnego pszczelarstwa. Pomnik poświęcił biskup elbląski Jacek Jezierski.

info: jp, glospasleka.pl