Plastyk- zawód z przyszłością to dwuletni projekt, który realizuje Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym od lutego 2021r .

Projekt dofinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Projekt pn. Plastyk –zawód z przyszłością skierowany jest do uczniów naszej szkoły i nauczycieli przedmiotów artystycznych

Wartość całego projektu to kwota ponad 514tys.zł. To już trzeci dwuletni projekt realizowany w naszej szkole. W tym roku szkolnym uczestniczy w nim 20 uczniów klas trzecich oraz 9 nauczycieli przedmiotów zawodowych. Uczniowie w ramach projektu wzięli udział w trzech dwudniowych szkoleniach. Uczestnicząc aktywnie w szkoleniach nabyli kompetencje tak bardzo ważne na współczesnym rynku pracy. Były to kompetencje miękkie z zakresu komunikacji interpersonalnej oraz myślenia krytycznego. Bardzo ważnym szkoleniem były warsztaty obsługi i wykorzystania programu Zbrush. To nowoczesne, cyfrowe narzędzie do rzeźbienia, które łączy modelowanie 3D teksturowanie i malowanie. Wykorzystywane jest między innymi do tworzenia wirtualnych postaci. Każde szkolenie zakończyło się wręczeniem uczestniczkom certyfikatów i zaświadczeń ze szkoleń. Wszystkie szkolenia prowadzone były przez firmy szkolące się w wybranych dziedzinach, byli to profesjonaliści w swoim fachu. W ten sposób nasze uczennice w przyszłym CV będą mogły już się pochwalić nowymi kompetencjami i nabytymi umiejętnościami. Podsumowaniem zdobytych umiejętności w projekcie jest udział w stażu u elbląskich pracodawców z zakresu branży reklamowej, kreatywnej, projektowej, medialnej i fotograficznej.W tym roku w lipcu i sierpniu zostały podpisane porozumienia z pięcioma elbląskimi firmami. Niektóre z firm są już z nami sześć lat, bo od tylu przyjmują naszych uczniów do swoich firm. W niektórych np. Liralighting można już spotkać stażystki, które są pracownikami. Pracodawcy cenią naszych uczniów jako swoich pracowników. Stażyści za odbyty staż otrzymują stypendium stażowe w ramach projektu.

Nauczyciele przedmiotów zawodowych uczestniczą w cyklu szkoleń z myślenia krytycznego, które daje im wiele nowoczesnych narzędzi do pracy z naszymi uczniami. Dwie nauczycielki uczestniczyły w sześciotygodniowym szkoleniu z Digital Paiting- malarstwa cyfrowego. Nauczycielka projektowania graficznego ukończyła szkolenie z Sketchup i V-Ray Next dla Sketchup. Wszyscy nauczyciele ukończyli szkolenie z programu Illustrator, wymaganego przez pracodawców. Zdobyte przez nauczycieli umiejętności znacząco wpłyną na poszerzenie i uzupełnienie oferty kształcenia artystycznego. W połączeniu ze specjalistycznym wyposażeniem i oprogramowaniem, które posiada szkoła, stwarzamy jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne warunki rozwoju dla młodzieży w obszarze projektowania i przemysłu kreatywnego. Aby nauczyciele mogli realizować zadania, które wzbogacą naszych uczniów jako przyszłych pracowników zostały zakupione licencje programów. Aby szkolenia z Zbrush nie były czysto teoretyczne w ramach projektu zakupiono również 2 drukarki 3d oraz filamenty. Pracownie artystyczne wzbogacone zostały o 12 nowych wysokiej klasy laptopy.

Barbara Koniecko

koordynator projektu