W lutym 2022 r. Starosta Elbląski już po raz dwunasty ogłosił konkurs „Wieś z inicjatywą”. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej aktywnych wsi, które w 2021 r. dzięki społecznej pracy mieszkańców wiele zmieniły w swoich miejscowościach.

Do konkursu w roku bieżącym przystąpiło 4 miejscowości zgłoszone wspólnie przez sołtysów i organizację pozarządowe działające w ich obszarze. Z gminy Młynary do konkursu zgłoszono wieś Karszewo; z gminy Elbląg: Myślęcin; z gminy Milejewo: Huta Żuławska, z gminy Gronowo Elbląskie: Jegłownik.

Komisja konkursowa dokonała wizytacji terenowych w zgłoszonych miejscowościach i wytypowała wsie, których inicjatywy miały szczególne znaczenie dla lokalnej społeczności i w dużej mierze przyczyniły się do zmiany wizerunku wsi, pobudzenia aktywności, gotowości do realizacji kolejnych pomysłów oraz troski o dobro wspólne.

Łącznie od 2011 r. tj., od chwili ogłoszenia konkursu „Wieś z inicjatywą” do rywalizacji stanęło 59 miejscowości z terenu powiatu elbląskiego. Niektóre wsie rywalizowały prawie każdego roku, zgłaszając swoje inicjatywy, co spowodowało, że komisja konkursowa przeprowadziła łącznie 135 wizytacji wsi zgłoszonych do konkursu.

W 2022 r. komisja konkursowa przyznała pierwszą nagrodę w wysokości 7 tys. zł, drugą nagrodę w wysokości 5 tys. zł, trzecią nagrodę w wysokości 3 tys. zł, oraz wyróżnienie w wysokości 1 tys. zł.

Nagrody otrzymały:

1. I miejsce – wieś Huta Żuławska, gm. Milejewo
  2. II miejsce - wieś Karszewo, gm. Młynary
  3. III miejsce - wieś Myślęcin, gm. Elbląg

Wyróżnienie otrzymała wieś Jegłownik gm. Gronowo Elbląskie

Podczas Sesji Rady Powiatu w Elblągu w dniu 30 czerwca 2022 r., nagrodzone miejscowości otrzymały serdeczne gratulacje i podziękowania za pracę społeczną wykonaną na rzecz swoich małych ojczyzn. Do życzeń składanych przez Starostę Elbląskiego Macieja Romanowskiego, Przewodniczącą Rady Powiatu w Elblągu Genowefę Kwoczek, Wicestarostę Elbląskiego Ryszarda Zająca dołączyli się także obecni na spotkaniu: Wójt gminy Gronowo Elbląskie Marcin Ślęzak, Wójt gminy Elbląg Zygmunt Tucholski, Sekretarz Miasta i Gminy Młynary Anna Kołodziej-Rabiczko i Sekretarz gminy Milejewo Elżbieta Lisowska.

Wszystkim miejscowościom uczestniczącym w konkursie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz pomysłów na realizację kolejnych projektów.

Zapraszamy wszystkie wsie powiatu elbląskiego do udziału w kolejnej edycji konkursu w 2023 r. Bycie aktywnym się opłaca.