W obecności Małgorzaty Sowickiej dyrektora Departamentu Edukacji, Beaty Giedrojć Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 19 w Elblągu oraz insp. Roberta Muraszki Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu ruszyła dziś inauguracja prewencyjnego programu Profilaktyka Smyka. Pierwsze takie spotkanie rozpoczynające cały cykl edukacji dla bezpieczeństwa najmłodszych odbyło się w Szkole Podstawowej nr 19 w Elblągu.
Drugie inauguracyjne spotkanie dla Szkół w Powiecie Elbląskim miało miejsce w Pasłęku w Szkole Podstwaowej nr 2. Tu Gośćmi tego wydarzenia byli m.in. Maciej Romanowski – Starosta Elbląski, Marek Sarnowski zastępca burmistrza Pasłęka, Agnieszka Cieklińska Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 oraz insp. Robert Muraszko Komendant Miejski Policji w Elblągu.
Bohaterką Profilaktyki Smyka jest rezolutna Pola – dziewczynka, (postać stworzona przez kom. Jolantę Sorkowicz z Braniewa) często wpada w tarapaty a pomaga jej wydostać się z nich pewien policjant.
Uroczyste spotkania w szkołach podstawowych zainaugurowały kompleksowe działania pn. „Profilaktyki Smyka”, których główną bohaterką jest niefrasobliwa dziewczynka stworzona przez kom. Jolantę Sorkowicz. Na scenie wystąpił także 13-letni Wiktor Zygo – autor książkowych ilustracji. Teraz, pod skrzydłami generała, Pola rusza w warmińsko-mazurski świat dzieci, by edukować najmłodszych !
Na początku spotkań podkreślono, że rozwinięcie autorskiego pomysłu, m.in. poprzez wydrukowanie książeczki skierowanej do najmłodszych, było możliwe dzięki wsparciu udzielonemu funkcjonariuszom przez lokalne samorządy. Każda ze szkół otrzyma pakiety edukacyjne z Polą. Są to książeczki, kolorowanki, karty pracy a nawet gry edukacyjne związane z bezpieczeństwem najmłodszych.
Profilaktyka Smyka to opracowane przez policję kompleksowe materiały w postaci m.in. scenariuszy zajęć, które będą odbywały się z dziećmi z terenu całego województwa. Całość przedsięwzięcia została także objęta patronatem honorowym Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.
Przypomnijmy: komisarz Jolanta Sorkowicz stworzyła fikcyjną rówieśniczkę uczniów, która na własnym przykładzie pokaże dzieciom, jak unikać zagrożeń w niebezpiecznym świecie. Pola, bo takie imię nadano głównej bohaterce, spotyka się z czytelnikiem w 13 różnych sytuacjach. W każdej z rymowanych historyjek z opresji ratuje dziewczynkę bohater w niebieskim mundurze - policjant. Kiedy tekst był już gotowy, powstał pomysł, by wizerunek niefrasobliwej dziewczynki stworzył 13-letni Wiktor Zygo, którego dotychczasowe prace wrzucane do sieci zachwyciły autorkę tekstów.
Już w nadchodzącym roku szkolnym o Poli będzie można nie tylko przeczytać, ale i zobaczyć ją na karcie pracy, pieczątce, dyplomie – ale i na dużym ekranie.
nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Fot. Jakub Sawicki