Działania służące wzmocnieniu zaangażowania instytucji kultury w życie społeczności lokalnej.
Celem Programu jest inicjowanie działań służących wzmocnieniu zaangażowania instytucji kultury w życie społeczności lokalnej, rozwijaniu potencjału i kapitału kulturowego jej członków oraz kulturotwórczych zasobów społeczności.
Program Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Edycja 2022 skierowany jest do domów kultury, które gotowe są prowadzić nowatorskie działania animacyjne projektowane w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę i poddane ewaluacji, a ukierunkowane na bezpośrednią i bliską współpracę z przedstawicielami społeczności lokalnej.
W ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Edycja 2022 można ubiegać się o dofinansowanie realizacji zadania składającego się z dwóch części.
1. Pierwsza część obejmuje przeprowadzenie diagnozy identyfikującej zasoby i samodzielne inicjatywy mieszkańców w danej społeczności lokalnej; opracowanie
i podanie do wiadomości publicznej zasad wyboru inicjatyw oraz dokonanie wyboru od 3 do 7 różnorodnych inicjatyw wraz z uzasadnieniem wyboru podanym do publicznej wiadomości, a także stworzenie wraz z autorami wybranych inicjatyw planu ich wspólnej realizacji.
2. Druga część zadania obejmuje realizację wspólnie z autorami od 3 do 7 inicjatyw oraz dokonanie ewaluacji zadania uwzględniającej wszystkie przeprowadzone w ramach zadania inicjatywy.
Program Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne realizowany jest od 2013 roku. W edycji programu na rok 2022 roku zwiększyliśmy kwotę dofinansowania, która od kilku lat pozostawała w tej samej wysokości.
Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 10 tys. złotych na I część zadania i do 30 tys. na II część.
Dofinansowanie pierwszej części zadania wynosi do 100% budżetu tej części zadania.
Dofinansowanie drugiej części zadania wynosi do 95% budżetu tej części zadania.
O dofinansowanie w programie Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2022 nie mogą ubiegać się beneficjenci programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne w latach 2019-2021.
W ramach programu przewiduje się przeprowadzenie jednego naboru wniosków w dwóch etapach:
1) etap I – do 13 grudnia 2021;
2) etap II – do 15 lipca 2022 (obowiązkowe dla beneficjentów I etapu) złożenie wniosku uzupełniającego (z nowym numerem).
Wnioski należy składać poprzez system SOP.
Regulamin konkursu dostępny na stronie organizatora. Regulamin | Narodowe Centrum Kultury (nck.pl)

info:Departament Współpracy Międzynarodowej
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego