Gdy 9 maja 2022 roku 10 uczniów ZSEiT wyjeżdżało na dwutygodniowe zagraniczne praktyki zawodowe do Berlina w ramach projektu Erasmus+ „Pracuję, doświadczam i uczę się Europy”, nie sądziliśmy, że czas tak szybko minie. W poniedziałek młodzież zjawiła się w murach szkoły i dzieliła się wrażeniami z wyjazdu. Po raz pierwszy od początku realizacji projektów Erasmus+, tj. od 2016 roku, wysłaliśmy uczniów do Berlina jako miejsca odbywania staży zawodowych. To dlatego byliśmy ciekawi ich odczuć. Uczestnicy wyjazdu stwierdzili, że już sama podróż stanowiła ciekawe doświadczenie, ponieważ również po raz pierwszy jako środek lokomocji został wybrany pociąg, aby zgodnie z założeniami programu korzystać z ‘zielonego transportu’. Pod opieką dwóch opiekunek: p. Sylwii Szcześniak oraz p. Moniki Kucińskiej młodzież spędziła w stolicy Niemiec dwa tygodnie, odbywając praktyki zawodowe, a także poznając kulturę tego pluralistycznego miasta. Multikulturalizm widoczny był już w miejscu zakwaterowania w Metropol Hostel, który był prowadzony przez obywateli Turcji. Mieszkało w nim wielu uczestników projektów Erasmus+. Również na praktykach młodzież spotkała przedstawicieli różnych narodowości.
Uczniowie kształcący się w technikum o kierunkach: agrobiznesu, ekonomii, gastronomii oraz uczniowie szkoły branżowej z kierunków: mechanik samochodowy, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie podwyższała kwalifikacje zawodowe w swoich branżach oraz zapoznawała się ze specyfiką pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Do swoich miejsc praktyk uczniowie musieli docierać metrem, co nie stanowiło żadnego problemu. Godziny pracy były różne i w większości zakładów atmosfera była bardzo przyjazna. Wyjazd za granicę był doskonałą okazją do utrwalania języka w naturalnej sytuacji, a uczniowie poradzili sobie z tym doskonale. Śmiało podejmowali próby komunikacji, nawiązali nowe znajomości. Młodzież komunikowała się na różne sposoby - wykorzystując znajomość języka angielskiego, rzadziej języka niemieckiego, translator mimo wszystko okazał się bardzo pomocnym narzędziem komunikacji.
Wieczorne spacery stały się tradycją, aby po długim wyczerpującym dniu pracy zanurzyć się w zgiełku wielkiego miasta, poobserwować ludzi i trochę się zrelaksować. W czasie wolnym młodzież miała okazję poznać urokliwe miejsca i strategiczne punkty Berlina oraz spróbować specjałów takich jak: Currywurst, ale i słynnego kebaba, w najbardziej znanym stoisku tureckim „Mustafa’s Gemϋse Kebap”, przy którym do późna w nocy ustawiają się tam tak ogromne kolejki, o czym uczniowie przekonali się na własnej skórze. Alexanderplatz i ulica Unter den Linden nie mają już przed nimi żadnych tajemnic. Te punkty były niejednokrotnie przez uczestników wyjazdu odwiedzane zarówno w dzień, jak i wieczorem. Natomiast weekend pozwolił na dogłębne poznanie Berlina, jego historii oraz przepięknych zabytków. Punktami na mapie zwiedzania były: Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Techniki, pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Katedra Berlińska, z której Berlin był podziwiany z lotu ptaka oraz Checkpoint Charlie - najsłynniejsze przejście graniczne między wschodnim a zachodnim Berlinem. Nie mogło zabraknąć oczywiście pamiątkowego zdjęcia przed Bramą Brandenburską, a gmach parlamentu Rzeszy – Reichstag z pewnością będzie już przez wszystkich rozpoznawalny.
Dla wszystkich uczniów był to niesamowity czas, dla niektórych zbyt krótki, ale w sobotę uśmiechnięci i pełni przeróżnych wrażeń praktykanci wrócili do domów, bogatsi o doświadczenia, które na długo zostaną w ich pamięci. Być może to początek do zdobywania europejskiego rynku pracy.
Uczestnictwo w projekcie był darmowe. Fundusze zostały pozyskane ze środków unijnych.
Info: ZSEiT w Pasłęku, Aneta Wołosz
https://powiat.elblag.pl/pl/strona-glowna-2/7343-powrot-uczniow-zseit-z-berlina#sigProIdb5de5bfb96