W ramach programu „Bezpieczna Szkoła” w naszym ośrodku gościliśmy przedstawicieli Żandarmerii Wojskowej z Elbląga, którzy opowiedzieli wychowankom o konsekwencjach zażywania narkotyków, alkoholu i dopalaczy. Przedstawiono prezentację multimedialną o skutkach i konsekwencjach przyjmowania używek. W sposób praktyczny, używając okularów symulujących stan po spożyciu alkoholu, narkotykach każdy z uczestników spotkania mógł sprawdzić swoją reakcję na różne bodźce. Okulary symulują szereg skutków, jakie może wywołać używanie lub przedawkowanie narkotyków. Należą do nich dezorientacja, zmiany w postrzeganiu przestrzennym, zawroty głowy, brak koncentracji, zniekształcone widzenie, zaburzenia pamięci i uczucie euforii.

Ponadto w czasie spotkania poruszono tematykę skutków prawnych oraz zdrowotnych zażywania, posiadania czy dystrybucji narkotyków, dopalaczy i innych środków odurzających.

Funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej opowiedzieli o swojej pracy. Zachęcając przy tym wychowanków, którzy ukończą edukację w naszej placówce, do wstąpienia w ich szeregi. Był czas również na zadawanie pytań naszym gościom, którzy wyczerpująco rozwiali wątpliwości młodzieży.

Dzięki takim zajęciom wychowankowie budują swoją świadomość w podejmowaniu ważnych decyzji, uczą się asertywności i odpowiedzialności, która jest bardzo ważna w starcie w dorosłe życie prywatne i zawodowe.

Opracował:
Marek Korzeniewski