Po raz kolejny władze samorządowe Elbląga, wspierające od wielu lat osoby zajmujące się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury, przyznały specjalne nagrody oraz Stypendia Artystyczne i Kulturalne.

Laureatami Stypendium Kulturalnego zostały Pani Karolina Kardas, nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych i Pani Kinga Kosacz – Drozdek, nauczyciel rzeźby. Finalistki, jak same stwierdziły, przeznaczą stypendium na projekty artystyczne, o których głośno będzie już wkrótce. Obu Paniom składamy najserdeczniejsze gratulacje i życzymy zdrowia oraz powodzenia   w procesie realizacji nowych wyzwań.

Wśród wielu laureatów Stypendium Artystycznego znalazły się nasze młodzieżowe znakomitości twórcze, czyli: Maja Bartnicka, Maja Czebotar i Justyna Kanownik– uczennice klasy III oraz Dominika Kiedyk – uczennica klasy IV.

Maja Bartnicka dotychczas wzięła udział w wielu konkursach. W jej dorobku znalazło się między innymi zajęcie pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Biennale Inspiracji ,,Początek", a jej nagrodzona praca, wraz z pracami Justyny Kanownik, zdobiła galę wręczenia stypendiów. Reprezentowała szkołę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym z rysunku, malarstwa i rzeźby. Zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie graficznym #ObrońcyNiepodległej, organizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Justyna Kanownik to uczennica, która otrzymała Nagrodę Specjalną im. Profesora Jerzego Ostrogórskiego w XV Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych oraz Grand Prix w III Ogólnopolskim Biennale Inspiracji "Początek". Prace Justyny Kanownik można było zobaczyć na dwóch wystawach pokonkursowych: V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. "Śladami Tadeusza Kulisiewicza - wędrówki ze szkicownikiem" oraz XII Międzynarodowym Biennale "Portret Rodzinny. Czas Pandemii". Laureatka wzięła udział w zbiorowej wystawie "Jazz przez sito" w Centrum Sztuki Galeria El podczas trwania festiwalu Jazzbląg X oraz z zaangażowaniem brała udział w zajęciach pozalekcyjnych z technik druku artystycznego i fotografii artystycznej, poszerzając swoją wiedzę. Justyna planuje wykorzystać stypendium na zorganizowanie indywidualnej wystawy na terenie Elbląga.

Maja Czebotar, jak sama twierdzi, sztuki plastyczne i jedzenie pierogów to jej największe życiowe zamiłowania. Mai lista osiągnięć jest bardzo długa. Zajęła III miejsce w konkursie ogólnopolskim organizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (#Obrońcy Niepodległej) w kategorii grafika komputerowa, dwa wyróżnienia w konkursie międzynarodowym, organizowanym przez gov.pl (,,MÓJ INTERNET PRZYSZŁOŚCI") oraz wyróżnienie w konkursie #polska2021 organizowanym przez Muzeum Narodowe w Warszawie (Plakat inspirowany twórczością Ryszarda Kai).

Dominika Kiedyk wzięła udział w I edycji konkursu eko-czynni. Wykonała grafikę przedstawiająca kulę ziemską w postaci zwiniętego worka na odpadki. W rozstrzygnięciu otrzymała II miejsce. Jej abstrakcyjna grafika zakwalifikowała się do wystawy na Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu, na które nadesłane zostało 4738 prac z 29 krajów. Jedna z jej prac była również reprezentowana na wystawie Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego pod hasłem "WOLNOŚĆ POD PRĄD", na który nadesłano 183 prac z całego kraju. Zakwalifikowała się również do udziału w stażu "Jestem wartościowym pracownikiem - staże i szkolenia uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym dodatkową wartością na rynku pracy".

Uczennicom gratulujemy geniuszu, życzymy wiary i wytrwałości w procesie realizacji własnych marzeń, a także inspiracji bez liku i twórczego spełnienia!

LSP