"Rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać PESEL i którzy chcą pozostać w Polsce rozpocznie się w najbliższą środę, 16 marca" - poinformował w czasie sobotniej konferencji MSWiA jego wiceszef, Paweł Szefernaker. "Od tego samego dnia Polacy, którzy goszczą w swoim domu Ukraińców, będą mogli składać wnioski na zwrot poniesionych kosztów" - mówi i podaje kwotę za dzień.

Sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji powiedział w sobotę (12 marca), że system rejestracji obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, zacznie działać w Polsce nie od poniedziałku, a od środy, ponieważ potrzebuje testów. "Do tego gminy muszą się przygotować do wdrożenia ustawy. Dajemy sobie poniedziałek i wtorek - jako administracja publiczna, administracja rządowa i samorządowa - na wdrożenie tych rozwiązań. I od środy Ukraińcy, którzy chcą uzyskać numer PESEL w Polsce będą mogli to zrobić" - mówił. Poprosił jednocześnie, by rejestrować się stopniowo. "Szanowni państwo, otrzymacie pełne wsparcie związane z opieką zdrowotną, wsparciem socjalnym od dnia, w którym przekroczyliście granicę. Ale prosimy, abyście nie wszyscy udali się pierwszego, czy drugiego dnia do urzędów. Nie możemy zablokować funkcjonowania administracji" - apelował Szefernaker.

info Wiemy od kiedy polski PESEL dla Ukraińców. Będzie też refinansowanie ich pobytu - Super Express - wiadomości, polityka, sport