Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, iż Ambasada Japonii w Polsce za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciła się do Związku Powiatów Polskich z prośbą o pomoc w zorganizowaniu rekrutacji kandydatów na roczne stypendium oferowane przez rząd Japonii dla młodych pracowników administracji publicznej z różnych krajów świata tzw. Young Leaders’ Program (YLP). Inicjatywa wdrożona przez japońskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii kierowana jest do młodych (poniżej 40 roku życia) obiecujących pracowników administracji samorządowej (z minimum z trzyletnim doświadczeniem zawodowym w administracji).

Głównym celem programu jest wsparcie przyszłych liderów, utworzenie międzynarodowej sieci kontaktów pomiędzy przyszłymi liderami, ustanowienie przyjacielskich kontaktów pomiędzy zaangażowanymi krajami, w tym Japonią, a także poprawa jakości stanowienia polityki w tych krajach.

Podczas rocznego pobytu (październik 2022 – wrzesień 2023) w National Graduate Institute for Policy Studies w Tokio stypendyści mają możliwość zdobycia wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, m.in. z dziedziny politologii, stosunków międzynarodowych, gospodarki czy administracji. Oprócz wymaganych kursów, uczestnicy mogą wybrać tematy zgodnie z ich zainteresowaniami i potrzebami. Ponadto program dla pracowników samorządowych obejmuje warsztaty i wizyty studyjne w japońskich instytucjach. Udział w YLP daje uczestnikom unikalną możliwość dyskusji z politykami, urzędnikami wysokiego szczebla, dyrektorami przedsiębiorstw, dziennikarzami itp. w ramach współpracy na poziomie centralnym oraz lokalnym. Strona japońska pokrywa koszty przelotu w obie strony oraz wypłaca comiesięczne stypendium (dotychczas w wysokości 242 000 jenów). Uczestnicy programu zwolnieni są ze wszelkich opłat za studia. Program jest doskonałą okazją do podnoszenia kwalifikacji, nauki w międzynarodowym gronie, poznawania międzynarodowych wzorców oraz nawiązywania kontaktów z pracownikami administracji z wielu krajów Europy i Azji.

Więcej szczegółów dostępnych jest w załączonym pliku, a także na stronie internetowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - http://www.kwrist.mswia.gov.pl/kw/ylp-2022/7218,Young-Leaders-Program-2021.html

Wszystkie wymagane dokumenty, przygotowane w języku angielskim lub japońskim, powinny zostać oznaczone w sposób opisany w materiale Application Guidelines, który wraz z innymi dokumentami informacyjnymi oraz aplikacyjnymi dostępny jest na stronie internetowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Sprawę w MSWiA prowadzi pani Marzena Radziszewska (email: marzena.radziszewska@mswia.gov.pl), natomiast pytania dot. programu stypendium można kierować do pracownika Ambasady Japonii w RP pana Jacka Mendyka (tel. /22/ 584-73-05, email: jacek.mendyk@wr.mofa.go.jp).

Osoby zainteresowane udziałem w tym stypendium, poza przygotowaniem kompletu dokumentów będących w załączniku, muszą otrzymać także rekomendację Związku Powiatów Polskich.
W tej sprawie prosimy o kontakt z p. Joanną Gryboś-Chechelską - tel. 532 399 383, e-mail: jgc@zpp.pl

Komplet dokumentów aplikacyjnych, wymaganych przez stronę japońską, wraz z pisemną rekomendacją organizacji, należy przesłać do MSWiA na adres:

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego
Departament Administracji Publicznej
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
ul. Batorego 5

w terminie do 10 grudnia br. (decyduje data wpływu).

Ilość miejsc jest ograniczona, zatem osoby zainteresowane zachęcamy do pilnego przygotowania swoich dokumentów aplikacyjnych.

Andrzej Płonka