Mając na uwadze podnoszenie efektywności kształcenia zawodowego w województwie warmińsko-mazurskim, pod auspicjami Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz Starosty Powiatu Elbląskiego, 21 października 2021 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku została zorganizowana konferencja na temat: Współpraca szkoły z pracodawcami jako działanie wspomagające jakość kształcenia zawodowego, podnoszące kompetencje ucznia i znaczenie rozwoju doradztwa zawodowego.

W spotkaniu udział wzięli przedsiębiorcy, pracodawcy, wizytatorzy Kuratorium Oświaty, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, przedstawiciele instytucji w powiecie elbląskim, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, doradcy metodyczni, kierownicy kształcenia zawodowego, nauczyciele, koordynatorzy doradztwa zawodowego z różnych powiatów województwa warmińsko-mazurskiego oraz przedstawiciele uczniów.

Celem spotkania było podjęcie dyskusji nad poszukiwaniem sposobów podnoszenia efektywności kształcenia zawodowego. Konferencję prowadziła koordynator powiatowy Anna Zalewska.

Zaproszonych gości przywitał dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku Marian Matuszczak. W dalszej części wystąpienia omówił cele i sposoby realizacji kształcenia zawodowego w szkole, działania zmierzające do podnoszenia kompetencji uczniów oraz mierzalne efekty tych działań, strategiczne znaczenie kształcenia zawodowego w zakładach pracy, współpracę szkoły z pracodawcami. Na zakończenie dyrektor podkreślił znaczenie udziału uczniów w stażach   i praktykach zawodowych w kraju oraz poza granicami, konieczność rozwijania zaplecza technicznego i dydaktycznego w szkole oraz kluczową rolę szkoły w nabywaniu nowych umiejętności przez uczniów jako cel najważniejszy.

Kolejno głos zabrali: wizytator Kuratorium Oświaty Teresa Bednarz, Wicestarosta Elbląski Ryszard Zając, Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski.

Omówiona została spójna polityka kształcenia zawodowego i rozwijania umiejętności dostosowanych do rynku pracy, obecności doradztwa zawodowego w instytucjach rynku pracy i placówkach edukacyjnych, upowszechnianiu i promowaniu doradztwa zawodowego. O perspektywie uczenia się przez całe życie, wykorzystaniu umiejętności w miejscu pracy, upowszechnianiu dobrych praktyk, zwiększeniu aktywności zawodowej, znaczeniu nabytych umiejętności w życiu zawodowym, znaczeniu doradztwa zawodowego oraz różnych obliczach współpracy mówiła dyrektor Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu Danuta Oleksiak.

Ponadto w dyskusji udział wzięli:

- porucznik Mirosław Kruba, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Elblągu,

- pracodawca, właściciel firmy Andrzej Filaszkiewicz,

- wojewódzki koordynator zespołu powiatowych doradców zawodowych Agnieszka Opaluch,

- przedstawiciel Urzędu Pracy Lucyna Konczewska.

Omówiona została współpraca szkoły z pracodawcami w celu stworzenia rzeczywistych warunków pracy. W dyskusji podkreślano, że umiejętności to sprawne wykorzystywanie wiedzy praktycznej i teoretycznej. Wdrażane nowych rozwiązań adekwatnych do sytuacji na rynku pracy jest obecnie koniecznością.

Tworzenie warunków do rozwoju zawodowego, analiza zapotrzebowania na kwalifikacje i zawody na poziomie regionalnym i krajowym to zadania realizowane w szkole dzięki pozyskiwaniu środków o czym powiedziała kierownik kształcenia zawodowego Joanna Kisielewska oraz autorka i realizatorka wielu projektów Edyta Sienkiewicz.

Ważnym głosem w sprawie były również wypowiedzi uczniów: Kacpra Masalskego, Bartosza Jarzęckiego i Krystiana Ćwiklińskiego.

Różne oblicza współpracy szkół z pracodawcami to temat przewodni konferencji, a w szczególności: sposób realizowania celów kształcenia zawodowego, działania wspomagające jakość kształcenia, rozwijanie kompetencji zawodowych oraz rozwój doradztwa zawodowego.

Dziękujemy wszystkim Państwu za udział w konferencji.

Info: ZSEiT w Pasłęku - Anna Zalewska