27 września Jury powołane przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie w składzie:
prof. Maria Targońksa – ASP Gdańsk, prof. Tomasz Milanowski – ASP Warszawa oraz Beata Ewa Białecka – malarka wytypowało spośród 180 prac nadesłanych z 14 szkół 4 regulaminowe nagrody główne, w tym: Grand Prix, I Miejsce, II Miejsce, III Miejsce oraz 7 Wyróżnień równorzędnych. Oprócz prac nagrodzonych Jury zakwalifikowało 81 prac do wystawy.
GRAND PRIX otrzymała uczennica naszej szkoły Justyna Kanownik za pacę „Początek”. Nauczyciel prowadzący- Karolina Kardas.
Wybrana, zwycięska praca przejawiała zaskakującą malarską dojrzałość młodego artysty, odwołując się równocześnie do tematu konkursu „Początek, podkreśla przewodnicząca jury, prof. Maria Targońska.
Kolejne nagrody i wyróżnienia przyznane przez jury:
I MIEJSCE:
Maja Bartnicka „Początek”, LSP Gronowo Górne, nauczyciel prowadzący- Karolina Kardas
II MIEJSCE:
Dominika Zwierz „Początek końca”,LSP Mińsk Mazowiecki, nauczyciel prowadzący- Kalina Kurczewska-Zagańczyk
III MIEJSCE:
Katarzyna Janczewska „Ukrzyżowanie”, ZPSP Kraków, nauczyciel prowadzący – Kazimierz Borkowski
WYRÓŻNIENIA RÓWNORZĘDNE:
Pola Karczmarska „Przeprowadzka”; ZPSP Kraków, nauczyciel prowadzący- Stanisław Zieliński
Emilia Bożyczko „Początek”; LSP Gronowo Górne, nauczyciel prowadzący- Karolina Kardas
Kajetan Bronisławski „Światło nadziei”; ZSP Katowice, nauczyciel prowadzący- Andrzej Makowski
Karolina Sikora-Włodarczyk „Chaotik”; ZSP Radom, nauczyciel prowadzący- Elżbieta Staniszewska
Julia Gąsior „Wystarczy otworzyć drzwi…”; ZSP Katowice, nauczyciel prowadzący- Piotr Kossakowski
Dominika Szczepańska „Sixteen”; LSP Gronowo Górne, nauczyciel prowadzący- Karolina Kardas
Natalia Perucka „Nauka wiązania”; LSP Gronowo Górne, nauczyciel prowadzący- Karolina Kardas
Historia konkursu sięga roku 2012. Zadebiutowaliśmy wówczas hasłem przewodnim „Uciekam na wieś bo …” odnosząc się do wiejskiego statusu naszej szkoły. Rok później zmieniliśmy nazwę na „Inspirowane wsią”. Pod tym hasłem odbyły się 3 kolejne imprezy interdyscyplinarne, nawet z udziałem nauczycieli. Od roku 2017 konkurs odbywa się w cyklu dwuletnim przyjmując nazwę „Biennale Inspiracji” i rozstrzygany jest wyłącznie w kategorii malarstwo. Każda edycja odbywa się pod hasłem przewodnim. Kolejne hasła to: „Koniec”, „Centrum” i tegoroczne: „Początek”.
Myślą przewodnią trzeciej edycji Ogólnopolskiego Biennale Inspiracji było pojęcie „Początek”. Jest to słowo, które pozwala na szeroki wachlarz interpretacji, jest aktualne, ogólnospołeczne i prowokujące, w świetle światowych ostatnich wydarzeń, z którymi spotkał się każdy z nas, zwłaszcza w obecnym czasie. Niepokój i obawy o przyszłość sprawiły, często wbrew naszej woli, że wielu ludzi spotkały i dotknęły radykalne zmiany życiowe i różnego rodzaju przewartościowania.
Poszukiwania w rozwiązaniu zadanego tematu konkursu „Początek” pobudziły uczestników do indywidualnych, nieskrępowanych poszukiwań i autorskich interpretacji pojęcia, co przyczyniło się do rozwoju procesu wizualnego myślenia. Spostrzegawczość, krytyczność i ciekawość stanowią otwarcie na obecny czas, w którym żyjemy. Młodzież stała się bardziej świadoma dalszych losów twórczych i odbioru kultury i ma pragnienie, by zacząć od nowa – dodaje Pani profesor.
Laureatom III Ogólnopolskiego Biennale Inspiracji „Początek” serdecznie gratulujemy. Wszystkim Uczestnikom bardzo dziękujemy za udział, Nauczycielom za przygotowanie, Jury za profesjonalną ocenę, Organizatorom, Partnerom i Sponsorom za wsparcie i patronat.
Serdecznie zapraszamy na uroczysty wernisaż wystawy połączony z wręczeniem nagród, który odbędzie się 21 października 2021 r. o godz. 18.00, w Galerii „Nobilis” Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
Organizatorzy Konkursu:
Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie,
Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym
Zadanie dofinansowane ze środków Zarządu Powiatu w Elblągu.
LSP Gronowo Górne
https://powiat.elblag.pl/pl/strona-glowna-2/6831-rozstrzygniecie-biennale-inspiracji#sigProId936beb9582