W poniedziałek 23 sierpnia 2021 r., na cmentarzu w Alt-Hürth pod Kolonią (Köln), został pochowany Bernd Hinz (*1947-†2021) - człowiek wielce zasłużony dla Pasłęka i dawnego powiatu pasłęckiego. Honorowy obywatel Pasłęka 2001 oraz Przewodniczący Pasłęckiego Towarzystwa Powiatowego w Itzehoe (Kreisgemeinschaft Pr. Holland in Itzehoe), organizator polsko-niemieckich kongresów komunalno-politycznych (AKP), historyk i wydawca literatury ojczyźnianej.

W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział ponad 80 osób, w tym przedstawiciele magistratu miasta Mönchengladbach, gdzie Zmarły pracował, miasta Itzehoe, powiatu Steinburg - partnerskiego powiatu dla powiatu elbląskiego, miasta Hürth oraz członków rodziny i przyjaciół przybyłych z wielu zakątków Niemiec - nawet z dalekiego Regensburga w Bawarii.

Władze polskie (elbląskie) reprezentował Starosta Maciej Romanowski, Paweł Troszyński i Lech Słodownik jak również starosta piski Andrzej Nowicki. Mowę pożegnalną wygłosił Bernhard Knapstein, który ma kontynuować pracę Zmarłego w ramach AKP oraz elbląski starosta powiatowy Maciej Romanowski. Bernd Hinz spoczął na cmentarzu w Alt-Hürth obok członków swojej rodziny.

info: glospasleka.pl