Mając na uwadze zwiększenie skuteczności działań w obszarze przeciwdziałania przemocy na terenie kraju w tym naszego województwa Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu przyłącza się do propagowania i zachęca do zapoznania z informacjami na temat narzędzi mogących przynieść pomoc:

- gest „Pomóż mi” dzięki któremu możemy pokazać, że jesteśmy ofiarami przemocy domowej. Jego zadaniem jest ochrona ofiar przed ich oprawcami i zachęcenie ich do proszenia o wsparcie.

pcpr

Po zobaczeniu gestu „Pomóż mi” pomoc dla osoby, która jest ofiarą przemocy uzyskamy:

• pod numerami telefonów:

- 22 668 70 00 „Niebieska Linia” Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar przemocy w Rodzinie,

- 112 - numer alarmowy.

Informacje na temat gestu „Pomóż mi” zaobserwować można coraz częściej w mediach społecznościowych, są to zdjęcia dłoni, które układają się w międzynarodowy gest, który może po cichu zasygnalizować, że jest się w niebezpieczeństwie. Został on opracowany przez Canadian Women’s Foundation na początku pierwszego „lockdownu” jako sposób, by ofiary przemocy domowej niewerbalnie mogły poinformować, że potrzebują wsparcia.

- aplikacja „Twój Parasol”

Twój Parasol to aplikacja mobilna dzięki której osoby narażone na sytuacje związane z przemocą w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i informacje. Poza materiałami edukacyjnymi aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie.Aplikacja na telefon twojparasol.com, to narzędzie stworzone w celu skutecznego wsparcia osób zagrożonych przemocą.

pcpr 1