Szanowni Państwo,

rozumiemy, a także w pełni podzielamy, Waszą troskę o zdrowie najmłodszych mieszkańców naszego miasta i gminy. Wszyscy pracownicy służb medycznych czynią i będą czynić wszystko, by świadczenia zdrowotne przeznaczone dla tej grupy wiekowej były realizowane na najwyższym poziomie.

Zapewniamy, jakiekolwiek zmiany organizacyjne w naszej placówce, nie spowodują wykluczenia kogokolwiek z należnych mu świadczeń. Dotyczy to oczywiście także dzieci.

Sytuacja finansowa oddziału pediatrycznego zmusza nas do jego likwidacji – od dnia 15 marca b.r. Decyzja ta, choć trudna, była konieczna w związku ze spadającą od lat liczbą hospitalizowanych u nas najmłodszych pacjentów. W roku 2019 było ich łącznie 528, w roku 2020 – 298, a w styczniu 2021 roku – 14. Straty poniesione przez szpital w związku z funkcjonowaniem oddziału pediatrycznego, w obliczu faktycznego braku małych pacjentów, wykazują od dłuższego czasu niepokojącą tendencję wzrostową. W 2019 roku wyniosły one 643 854,40 zł, w 2020 roku - 1 174 827, 43 zł, a w styczniu 2021 roku – 140 220,31 zł. Według naszych szacunków, dalsze utrzymywanie oddziału pediatrycznego mogłoby zakończyć bieżący rok stratą w wysokości ponad 1 682 640 zł.

Utrzymywanie takiej sytuacji groziłoby dalszemu istnieniu całego szpitala.

Likwidacja oddziału pediatrycznego nie oznacza jednak, co podkreślamy kolejny raz, pozbawienia najmłodszych pasłęczan opieki medycznej. Dzieci wymagające hospitalizacji będą korzystać z oddziałów dziecięcych szpitali elbląskich. Przejazd do nich, przypominamy, jest całkowicie bezpłatny, a odbywać się będzie po weryfikacji zgłoszenia rodziców (opiekunów) przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W sytuacjach zagrażających życiu rodzice będą mogli skorzystać całą dobę z dowozu do szpitali w Elblągu przez pogotowie ratunkowe.

Pozostałe świadczenia i pomoc medyczna nie polegające na pobycie na szpitalnym oddziale pediatrycznym będą dzieciom nadal udzielane w Pasłęku na dotychczasowych zasadach w dwóch poradniach: poradni „Lekarz” - mieszczącej się przy pl. Grunwaldzkim 8, w której przyjmuje dwóch lekarzy pediatrów (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15) oraz poradni „Twoje Zdrowie” - znajdującej się przy ul. Jagiełły 27, w której lekarz pediatra przyjmuje raz w tygodniu (we wtorki – od 8 do 15) oraz oczywiście w szpitalu powiatowym. Zakres tych ostatnich usług chcemy stale poszerzać, zwiększając, już w najbliższym czasie, liczbę dyżurów pediatrycznych.

Chcemy także rozwiać obawy o los dotychczas zatrudnionych w oddziale pediatrycznym lekarzy, pielęgniarek i salowych. Każda z tych osób dostała propozycję pracy w innych oddziałach szpitala.

Info: Iwona Chełchowska, Prezes Zarządu Szpitala Powiatowego w Pasłęku, Głos Pasłęka