Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest zakaźną i zaraźliwą chorobą ptaków. Głównym źródłem zagrożenia dla zdrowia zwierząt (drobiu) są dzikie ptaki, będące bezobjawowymi nosicielami wirusa grypy ptaków. Objawy kliniczne grypy ptaków u drobiu są mało charakterystyczne i zróżnicowane.

Główne objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu to depresja, gwał-towny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność, biegunka. Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów.

Ryzyko zakażenia człowieka nadal określane jest jako niskie, a dotychczasowe doniesienia na-ukowe nie potwierdzają aby obecnie izolowane szczepy wirusa H5Nx stanowiły zagrożenie dla ludzi. Jednak powinno się zachować ostrożność, a w przypadku kontaktu ze zwłokami padnię-tych ptaków, należy bezwzględnie ręce umyć wodą z mydłem. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty.
Niszczy je również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

Mając na uwadze powyższe informacje zwracam się z prośbą, by w przypadku stwierdzenia padłych ptaków dzikich, zwłaszcza ptaków wodnych (np. bernikla białolica, gęś gęgawa, świ-stun, łabędź niemy, krzyżówka) oraz drapieżników (np. myszołów zwyczajny), a także maso-wych padnięć innych ptaków, zgłaszać ten fakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Elblągu.

Alicja Czebiołko
Powiatowy Lekarz Weterynarii