Środki dla gmin na budowę masztu i flagę

Kancelaria Premiera RP zaprasza do udziału w projekcie „Pod biało-czerwoną”, który zakłada sfinansowanie przez Rząd zakupu masztów i flag w każdej gminie w Polsce. Warunkiem uzyskania środków na inwestycję jest poparcie mieszkańców, którzy oddadzą głos na swoją gminę, wypełniając ankietę na stronie internetowej projektu.  W przypadku większości gmin wystarczy 100 głosów poparcia. Głosowanie trwa do 11 listopada 2020 r.

Zasady udziału w projekcie są proste. Pierwszy głos poparcia oddany na daną gminę jest równoznaczny z jej zgłoszeniem i aktywowaniem zbiórki głosów poparcia w danej gminie. Link do oddania głosu poparcia znajduje się na stronie https://bialoczerwona.www.gov.pl/.  Głosować mogą wszyscy mieszkańcy, również osoby niepełnoletnie.  Liczba głosów wymaganych do uzyskania środków wynosi:

• gminy do 20 tys. mieszkańców - 100 głosów,
  • gminy powyżej 20 tys. do 100 tys. mieszkańców - 500 głosów,
  • gminy powyżej 100 tys. mieszkańców - 1000 głosów.

Organizatorami projektu są Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Cyfryzacji. Organizatorzy sfinansują 100% kosztów zakupu oraz montażu masztu z polską flagą z uwzględnieniem limitu kwoty w zależności od średnich cen rynkowych. Specyfikacja masztu w danej gminie zostanie dostosowana indywidualnie do warunków w danej gminie (wymagania techniczne zostaną określone na późniejszym etapie projektu).

Celem projektu "Pod Biało-Czerwoną" jest m.in. godne upamiętnienie zwycięstwa nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku oraz budowa wspólnoty i wzmocnienie idei zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który weźmie udział w uroczystości podniesienia flag na maszt w trzech gminach, które osiągną największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców.

Mieszkańcy, którzy chcą aktywnie wesprzeć inicjatywę, mogą zostać liderem w swojej gminie i stanąć na czele lokalnego komitetu wsparcia projektu, propagując wśród mieszkańców ideę powstania w gminie masztu z „Biało-czerwoną”. Liderzy mogą otrzymać od organizatora wsparcie techniczne i promocyjne. Oddając głos poparcia, mieszkańcy będą wpisywać imię i nazwisko lidera, który zachęcił ich do głosowania, a tym samym docenią jego zaangażowanie w projekt. Dla najaktywniejszych liderów przewidziano pamiątkowe upominki. Zainteresowani mogą zgłaszać się wypełniając ankietę na stronie https://www.gov.pl/web/bialoczerwona/zostan-liderem-w-swojej-gminie

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Biurem Projektu "Pod biało-czerwoną" - bialo-czerwona@mc.gov.pl.

zaproszenie do akcji  pod Bialo Czerwon