Przedstawiamy Państwu listę ciekawych blogów i stron logopedycznych, zktórych mogą Państwo skorzystać by urozmaicić terapię logopedyczną prowadzoną ze swoim dzieckiem w domu.

1. Blogi i strony, z których można pobrać dużo gotowych plików z pomocami logopedycznymi:

► Logopedia Praktyczna – strona z pomocami logopedycznymi. „Szablony” - czyli pliki  pdf z materiałami do drukowania – zawierają najczęściej bardzo różnorodne elementy do ćwiczeń oddechowych, do różnicowania słuchowego głosek oraz do chowania obrazków.

Oprócz gotowych pomocy, są tam także różne inspiracje oraz ciekawe artykuły i recenzje książek.

► Blog Mimowa – mnóstwo interesujących pomocy logopedycznych do wydrukowania z charakterystycznymi rysunkami. Gry po wydrukowaniu, wycięciu (często) i zalaminowaniu (opcjonalnie) są gotowe do użycia – zawierają materiał obrazkowy dla konkretnych głosek. Oprócz pomocy drukowalnych, Mimowa proponuje również komputerowe gry logopedyczne (mimowa.pl), opisane w punkcie 4 przy pomocach multimedialnych on-line.

► Printoteka- mnóstwo bardzo oryginalnych i atrakcyjnych materiałów logopedycznych gotowych do wydrukowania dla różnych głosek, do ćwiczeń rozwijających język oraz do innych przedmiotów szkolnych. Abonament jest płatny.

► Logotorpeda- dużo pomysłowych pomocy do ćwiczeń logopedycznych z obrazkami, gotowych do wydrukowania.

► Logopeda Rybka- sporo ręcznie rysowanych materiałów do terapii logopedycznej do pobrania (w większości za darmo).

► Brzęczychrząszcz– blog pasjonatki logopedii. Świetne filmiki z nauczania czytania sylabami  w sposób twórczy. Dużo ciekawych, abstrakcyjnych wierszyków do utrwalania głosek. Ciekawe, proste, ale oryginalne pomysły zabaw.

►Smykoterapia– dużo doskonałych logopedycznych i ogólnorozwojowych (w tym plastycznych i sensorycznych) zabaw dla mniejszych dzieci, również pomoce do wydrukowania. Dużo pomocy szczególnie dla głosek [k] i [s] - elementy do utrwalania w sylabach, memory i wiele innych.

► Logo-educata- blog logopedyczny z ciekawymi zabawami do wydrukowania, artykułami  na temat rozwoju dziecka.

► Kreatywne Wrota- autorka tego bloga jest grafikiem komputerowym i sama przygotowuje piękne pomoce dla swojego dziecka, dzieląc się nimi również ze swoimi czytelnikami.

►LogoŚwiat- blog poświęcony pomysłom na logopedyczną zabawę z dziećmi. Pomoce są gotowe do wydrukowania; często zawierają charakterystyczne, urocze obrazki rysowane przy pomocy komputerowej myszy.

► Raaany Julek!– ogrom materiałów mamy-logopedki, pracującej ze swoim dzieckiem. Mnóstwo pomysłów do pracy nie tylko nad mową, ale także nad postrzeganiem, pamięcią, twórczością artystyczną i wieloma innymi aspektaktami rozwoju dziecka, które są ważne dla rozwoju mowy i nie tylko. Pomoce do drukowania i do samodzielnego przygotowania.

1. Blogi i strony z ciekawymi pomysłami do samodzielnego przygotowania :

► Głoska- nieskończona ilość fantastycznych pomysłów na terapię – głównie małych dzieci, z którymi pracujemy nad ogólnym rozwojem mowy i uczymy je czytać metodą sylabową. Zabawy i ćwiczenia tu proponowane można łatwo przygotować samemu. Oprócz zabaw, na tej stronie można znaleźć także ciekawe artykuły o rozwoju dzieci, opóźnionym rozwoju mowy i in. BLOG ADRESOWANY SZCZEGÓLNIE DO RODZICÓW!

► Blog Agaty Skaruz- wiele ciekawych inspiracji do samodzielnego przygotowania pomocy logopedycznycznych.

► Audio-Słowo- blog logopedyczny z ciekawymi i rozmaitymi propozycjami ćwiczeń oraz materiałami do wydrukowania.

►Adrianna – praca i pasja-blog, na którym autorka przedstawia swoje bajecznie ciekawe pomoce do szeroko rozumianej terapii logopedycznej. Znajdziemy tu pomysły nie tylko do ćwiczeń artykulacji, ale także ćwiczeń myślenia, motoryki, a nawet ćwiczenia dla dorosłych pacjentów z afazją lub demencją.

► Logofabryka– prezentacja przekroju samodzielnie wykonanych przez autorkę oraz zakupionych pomocy logopedycznej dla wielu ćwiczonych głosek. Prawie każdy wpis przedstawia szereg ćwiczeń przeznaczonych dla konkretnej głoski.

► MutyzmWybiórczy- Świetna strona pasjonatów terapii tego zaburzenia. Mnóstwo AKTUALNEJ wiedzy, przekazanej w przystępny sposób. Bardzo dużo materiałówdo wydrukowania.

►aac.info.pl– fantastyczna strona-przewodnik po systemach komunikacji alteranatywnej, tworzona przez pasjonatkę i profesjonalistkę 2w1.

► Bilingual House - blog poświęcony kwestii dwujęzyczności - profesjonalne wypowiedzi prowadzącej stronę logopedki, odpowiedzi na pytania rodziców, artykuły oraz zabawne historie dwujęzyczne (autorka bloga jest matką dziecka dwujęzycznego). Na tej stronie można też znaleźć przegląd literatury i pomocy polecanej dla dzieci dwujęzycznych.

Opracowanie: logopedzi z PPP w Pasłęku