Powiat Elbląski informuje, iż Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił realizację programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. W ramach Modułu III tego programu wprowadzona została możliwość uzyskania pomocy finansowej w związku z wystąpieniem zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii.

Pomoc udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii w czasie od 9 marca do 4 września 2020 r. utraciły możliwość korzystania – przez co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych – z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej.

Dofinansowanie kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych w wysokości 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną przydzielana jest na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Co ważne, w każdym z miesięcy wykazanych we wniosku musi wystąpić brak możliwości korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych.

Uwaga!

Świadczenie nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego przyznanego w ramach specustawy, której celem jest przeciwdziałanie i zwalczanie epidemii koronawirusa.

Kto może otrzymać wsparcie?

Wsparcie skierowane jest do osób niepełnosprawnych, które są:

• uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej
  • uczestnikami środowiskowych domów samopomocy
  • podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej
  • podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON
  • uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne
  • pełnoletnimi (od 18 do 24 roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe

Jednocześnie informujemy, iż wypłaty dofinansowań będą realizowane po podpisaniu umowy pomiędzy Powiatem Elbląskim a PFRON i otrzymaniu środków finansowych.

Wnioski będą przyjmowane w terminie: od 10 kwietnia 2020 r. do 4 września 2020 r.

W celu otrzymania dofinansowania wypełniony wniosek należy przesłać:

• drogą elektroniczną poprzez System Obsługi Wsparcia (SOW) https://sow.pfron.org.pl/ lub
  • pocztą na adres Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu, ul. Komeńskiego 40, 82-300 Elbląg

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie pcprelblag.pl w zakładce NIEPEŁNOSPRAWNI

Program finansowany jest ze środków Państwowego funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)

Info:  B. Szot PCPR