W najbliższy czwartek tj. 05.03.2020 r. w godzinach 12:00-18:00 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku przy ul. Wojska Polskiego 36 odbędzie się rejestracja potencjalnych Dawców przeprowadzana przez uczniów-wolontariuszy w ramach współpracy z Fundacją DKMS Polska.

To już czwarta edycja akcji prowadzona na terenie ZSEiT, dzięki której szkoła otrzymała certyfikat „Szkoły z Życiem”. Jak dotąd udało się zarejestrować prawie 300 potencjalnych Dawców szpiku, którzy są gotowi przekazać od siebie najcenniejszy dar – szansę innym BY ŻYĆ. Nie sama liczba zarejestrowanych osób jest sukcesem. Szkoła otrzymała również radosną informację, że z akcji przeprowadzonej w ZSEiT jedna osoba została rzeczywiście Dawcą Szpiku. Ta szczęśliwa wiadomość utwierdza w przekonaniu, że trzeba próbować dalej, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak niskie jest prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego Dawcy dla Pacjenta.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi. Niestety choroba może przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku, ale i każdy może pomóc, ponieważ szpik może być lekarstwem dla kogoś chorego. W Polsce liczba zarejestrowanych Dawców jest ciągle niska w porównaniu z innymi krajami i co drugi pacjent nie znajduje Dawcy, a tym samym nie ma szans na przeżycie. Dajmy szansę na życie.

Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Uwaga! Należy zabrać ze sobą dokument z numerem PESEL.

Zapraszamy wszystkich niezarejestrowanych do włączenia się w akcję i zarejestrowania się jako potencjalny Dawca Szpiku Kostnego.

Data: 05.03.2020
Godziny: 12:00-18:00