Zawód nauczyciela wymaga ciągłego dokształcania się. Aby lekcje nie były nudne, pedagodzy powinni być na bieżąco z nowinkami, nie tylko technologicznymi, ale również w dziedzinie pedagogiki i psychologii.

5 grudnia 2019 roku, w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim, odbyła się konferencja podsumowująca działania realizowanego w Placówce projektu „Skuteczni w pracy z agresywnymi i uzależnionymi”. Inicjatywa realizowana była przez 18 miesięcy, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Projekt był dofinansowany z Funduszy Europejskich w kwocie 106 890,81 PLN. Celem przedsięwzięcia było przeszkolenie kadry w zakresie radzenia sobie z agresywnymi zachowaniami młodzieży, która często jest uzależniona od używek.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty oraz Starosta Elbląski. Dyrektor MOW Radosław Żyłowski powitał zaproszonych gości. W wydarzeniu uczestniczyli dyrektorzy, pedagodzy oraz nauczyciele z 18 szkół i placówek oświatowych z Elbląga i terenu powiatu elbląskiego oraz 4 młodzieżowych ośrodków wychowawczych z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Swoją obecnością konferencję uświetnili: Teresa Bednarz – starszy wizytator Wydziału Nadzoru Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Delegatura w Elblągu, dr Danuta Oleksiak – dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu oraz Ryszard Tomaszewski – inspektor Wydziału Promocji Powiatu Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Elblągu. Łącznie w spotkaniu wzięło udział 60 osób.

Uczestnicy konferencji dowiedzieli się jak zarządzać projektem w placówce oświatowej, wysłuchali relacji z przeprowadzonych mobilności do Wielkiej Brytanii i Hiszpanii oraz osiągniętych efektach. Ciekawy wykład o trudnym dorastaniu młodzieży przedstawiła dr Irena Sorokosz, prorektor ds. organizacyjnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Prelekcję o synergii programów Erasmus plus i PO WER przedstawiła Maria Chodakowska-Malkiewicz, konsultant ds. języka angielskiego i europejskich programów edukacyjnych Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.

Zgromadzeni goście mieli możliwość zapoznania się z przykładami dobrych praktyk projektów edukacyjnych, realizowanych w elbląskich placówkach: Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 oraz w Szkole Podstawowej nr 23.

Niespodzianką dla uczestników konferencji był występ artystyczny „Kilka chwil wyrwanych z życia” grupy teatralnej naszego Ośrodka, która dzień wcześniej zdobyła I miejsce na XXIV Ogólnopolskiej Scenie Prezentacji Artystycznych Realizacji (OSPAR) w Warszawie, gdzie otrzymali Nagrodę specjalną Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Nasi wychowankowie, w ramach zajęć kulinarnych, przygotowali również dla uczestników spotkania słodki poczęstunek.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem, zachęcając innych do tego typu działań. Uczestnicy wymieniali się doświadczeniami w pracy z młodzieżą. Zostały nawiązane kontakty, które zaowocują w przyszłości współpracą międzyszkolną.

Xymena Swatowska - koordynator projektu